26. 10. 2016
Dnes (25. 10. 2016) se v Národním památníku na Vítkově uskutečnilo slavnostní udílení nejvyšších resortních vyznamenání, konkrétně Křížů obrany státu ministra obrany ČR, vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany ČR a Záslužných křížů ministra obrany ČR I., II. a III. stupně. Součástí ceremoniálu bylo rovněž jmenování do hodnosti plukovníka a ocenění čestným odznakem AČR Za zásluhy.
Ministr obrany Martin Stropnický vyznamenal celkem 34 osobností, včetně vojáků z povolání a občanských zaměstnanců resortu obrany, za vynikající plnění služebních a pracovních povinností či úspěšnou reprezentaci Armády České republiky na veřejnosti a v zahraničí.
„Vaše resortní vyznamenání, povýšení do plukovnické hodnosti, či udělení čestného odznaku Armády České republiky Za zásluhy ve dnech osmadevadesátého výročí naší státnosti je uznáním vašeho osobního přínosu českému národu, jeho armádě i státu. Je to ocenění práce, která pro nikoho z vás nebyla nikdy jen pouhou rutinou a povinností, ale vždy něčím mnohem větším. Troufám si tvrdit, že ve všech případech tak byla překročena hranice, za kterou se povolání mění v poslání a běžné se stává mimořádným,“ uvedl ministr Martin Stropnický.
Vyznamenání pro odbojáře i úspěšnou oštěpařku
Nejvyšší ocenění bylo uděleno například in memoriam Václavu Čiklovi, jednomu z nejvýznamnějších odbojových pracovníků podílejících se na ukrývání příslušníků československých paraskupin z Velké Británie. Dále Jitce Boučkové, starostce Dolních Vilémovic, která se významným způsobem zasloužila o uctění památky hrdiny protinacistického odboje Jana Kubiše, nebo in memoriam kapitánu Františku Jandovi, bývalému aktivnímu šermíři a později uznávanému mezinárodnímu rozhodčímu, který se také jako příslušník čs. armády v letech 1990 až 1991 účastnil bojových operací Pouštní štít a Pouštní bouře. K oceněným patřila i řada úspěšných reprezentantů Dukly, včetně oštěpařky kapitánky Barbory Špotákové, která z rukou ministra Stropnického převzala Vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany ČR.
Za záchranu lidského života byla oceněna řada vojáků
Za záchranu lidského života byl vyznamenán četař Lukáš Morávek, příslušník 42. mechanizovaného praporu, který při cvičení v Prostějově v srpnu loňského roku zachránil kolegu výsadkáře. Za záchranu lidských životů, statečnost a odvahu převzal ocenění rotmistr Jiří Burda, příslušník 141. zásobovacího praporu, který se významně podílel na záchraně lidských životů při vážné dopravní nehodě, nebo rotmistr Daniel Holý, příslušník 71. mechanizovaného praporu, který poskytl první pomoc vážně zraněnému vojákovi při mimořádné události v letošním roce. Za vysoce profesionální přístup k plnění služebních úkolů při obraně velitelství mise EUTM v Mali při nepřátelském ozbrojeném útoku byli oceněni svobodník Martin Mašek, rotný Vladimír Šimek a desátník Marian Vašut, příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu. Jejich odvaha a rychlá reakce zachránily mnoho životů na velitelství v Bamaku.
Do hodnosti plukovníka bylo povýšeno 13 osob
Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář povýšil do hodnosti plukovníka 13 osob, Čestným odznakem AČR Za zásluhy II. stupně ocenil dvě osoby a Čestným odznakem AČR Za zásluhy III. stupně 18 osob. „Převzetím jmenovacích dekretů získáváte nejvyšší důstojnickou hodnost a současně s ní i vysokou míru odpovědnosti za další rozvoj a budoucnost armády. Dosažení tohoto bodu vojenské kariéry je pro každého vojáka, který se své profesi věnuje s plným nasazením, mimořádně významné a zároveň zavazující. Přebíráte nejen další hvězdičku na výložky, ale především více povinností a starostí. Na vás a vašich rozhodnutích bude záležet, jaké vztahy nastolíte na svém pracovišti, jak budete přistupovat ke svým podřízeným a kolegům, ke společnému splnění zadaných úkolů," uvedl ve svém projevu k vojákům a novým plukovníkům náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář.
Převzato z army.cz