11. 11. 2024
Autor: OdKV KaNGŠ
V roce 2004 vyslala vláda České republiky do Afghánistánu vojenský kontingent složený z příslušníků 601. skupiny speciálních sil. Operace Trvalá svoboda (Operation Enduring Freedom) v Afghánistánu byla vůbec první bojovou misí české armády od 2. světové války.
Kulaté výročí si do Prostějova přijeli připomenout bývalí i současní příslušníci této jednotky, v čele s prezidentem republiky Petrem Pavlem, který jí v minulosti velel. Mezi významnými hosty byl také senátor Pavel Fischer, primátor Prostějova František Jura, státní tajemník v Ministerstvu obrany Petr Vančura, bývalý ministr obrany Karel Kühnl a generál ve výslužbě Pavel Štefka. Setkání spolupořádali ministryně obrany Jana Černochová, náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka a předseda Klubu válečných veteránů Prostějov generálporučík v záloze Ondrej Páleník.
Během slavnostní ceremonie převzali členové 1. kontingentu z rukou tehdejšího velitele pamětní mince, vybraní vojáci převzali bojový odznak útvaru. Poté se uskutečnil křest knihy „601. na Tora Bora – zrození moderních českých speciálních sil“, která je věnována této první bojové zkušenosti speciálních sil Armády České republiky.
„Jsem hrdý na to, co dokázali příslušníci tohoto útvaru. Moc si vážím, že jsem mohl být třeba jen malou součástí jeho historie. Na Prostějov a šestsetjedničku mám mnoho skvělých vzpomínek,“ svěřil se prezident republiky. Účastníkům mise, současným členům 601. skupiny, a všem, kdo jim poskytují podporu a zázemí, pak poděkoval a popřál, aby se jim dařilo v další práci a osobním životě.
Extrémně náročná mise
Za 20 let se podle generálporučíka Karla Řehky armáda jako taková neuvěřitelně změnila a speciální síly byly nasazeny ve všech jejích operacích. „Mise, kterou si zde dnes připomínáme, byla unikátní. Byla to bojová mise, extrémně náročná. Učili jsme se za pochodu, byli jsme nezkušení. Ale mise byla zvládnutá. Nebýt jí, nemáme speciální síly takové, jak je známe,“ sdělil náčelník Generálního štábu AČR. Bezpečnostní situace dnes není dobrá a ČR podle Řehky potřebuje kvalitní armádu i kvalitní speciální síly.
Podle státního tajemníka v Ministerstvu obrany Petra Vančury úspěšná mise „vystřelila“ české speciální síly mezi světovou elitu. Největším úspěchem ale bylo to, že se vojáci z bojů vrátili domů bez zásadních zranění.
„Rok 2004 byl pro nás přelomový. Dokončovali jsme první fázi přerodu speciálních sil. Misi jsme chápali jako završení transformační práce a prověření všech nových prvků. Proto byla tato mise pro nás klíčová. I díky ní se naše speciální síly staly připravenější a sebevědomější,“ uvedl Ondrej Páleník.
Jako poslední si vzal slovo autor křtěné knihy vojenský historik Eduard Stehlík. „Byl to těžký úkol, ale rád jsem se ho zhostil. Bylo úžasné vás poznat. Od roku 2009 jsem neustále propojený s 601. skupinou speciálních sil. Děkuji za to, co jste dokázali. V této knize jsem se snažil zachytit vše tak, jak to skutečně bylo. Doufám, že se vám bude líbit,“ dodal na závěr oficiální části setkání Eduard Stehlík.
Publikace, jež vypráví o misi Operation Enduring Freedom prostřednictvím těch, kteří se jí zúčastnili, vydalo nakladatelství Grada. Jde o unikátní svědectví, většina informací, stejně jako identita těch, kteří v ní promlouvají, totiž ještě donedávna podléhala utajení.
Převzato z ačr.mo.gov.cz