Stojíme na místě, kde se před 104 lety začaly měnit dějiny celé střední Evropy, řekl náměstek Blažkovec v Darney

Autor: Michal Voska

U Památníku Československa ve francouzském městečku Darney se ve čtvrtek 23. června uskutečnila slavnostní vzpomínková akce za účasti náměstka Daniela Blažkovce a dalších významných hostů. Na tomto místě složilo v červnu 1918 slavnostní vojenskou přísahu na šest tisíc československých legionářů a tehdejší francouzský prezident Raymond Poincaré uznal jako první jménem Francie Československo za suverénní samostatný stát.

Delegaci České republiky vedl náměstek Blažkovec za účasti příslušníků Posádkového velitelství Praha a delegace Československé obce legionářské s veterány. Na místě se k delegaci připojil i velvyslanec ČR ve Francii Michel Fleischmann, přidělenkyně obrany plukovnice Radka Lainová nebo velvyslanec SR ve Francii Igor Slobodník a vojenský přidělenec SR ve Francii, plukovník Ján Žarnovický. U monumentu připomínajícího přísahu legionářů společně položili věnec. Sváteční atmosféru v Darney podtrhla Ústřední hudba AČR, která zde zahrála státní hymny Francie, České republiky a Slovenské republiky.

„Stojíme na místě, kde se před 104 lety začaly měnit dějiny celé střední Evropy. 30. června 1918 zde složili slavnostní přísahu vojáci Československé střelecké brigády. Při této příležitosti tehdy prezident Francouzské republiky Raymond Poincaré předal jedné z jednotek - 21. střeleckému pluku - bojový prapor, který nechalo pro naše dobrovolníky vyhotovit město Paříž,” uvedl náměstek MO Daniel Blažkovec ve svém projevu. Dodal, že pro Čechy a Slováky bylo mnohem důležitější sdělení, že Francie uznává právo našich národů na samostatný stát. „I v současnosti stojíme bok po boku. Češi, Slováci a Francouzi jsou spojenci v rámci Severoatlantické aliance, jakož i v Evropské unii. Velice rádi budeme toto naše spojenectví dál rozvíjet. Ctíme stejné morální zásady, věříme ve spravedlnost a podporujeme lidská práva a svobodu. A tak tomu bude i v budoucnosti,“ řekl Blažkovec a zmínil i zástupce Československé obce legionářské, kteří se aktivně podílí na udržování našich tradic.

Starosta městečka Darney Yves Desvernes zdůraznil přetrvávající přátelství mezi Čechy, Slováky a Francouzi: „Považuji za čest, že byl v našem městě vybudován památník, s nímž je úzce spojena historie bývalého Československa a naše společné přátelství. To koneckonců zavdalo příčinu k oslavám novodobého Dne ozbrojených sil České republiky.“

  • 30. června 1918: francouzský prezident Raymond Poincaré předal po památné bitvě u Zborova bojový prapor 21. čs. střeleckému pluku. Účastnil se také tajemník Československé národní rady v Paříži, doktor Edvard Beneš.
  • Podle jeho slov se vítězství stalo hmatatelnou jistotou stejně jako objevující se „úchvatný obraz vzkříšení porobeného národa“. Předání znamenalo faktické uznání existence Československa tak, jak potom vzniklo.
  • Těsně před svým odjezdem do čerstvě vzniklé Československé republiky pobyl v prosinci 1918 krátký čas v Darney Tomáš Garrigue Masaryk, první československý prezident, který zde vykonal přehlídku jednotek československých legií.
  • Armáda České republiky datum 30. června přijala v roce 2002 jako oficiální Den ozbrojených sil České republiky.
  • Budova staré radnice v Darney dnes hostí francouzsko-československé muzeum, ve kterém je uchováno mj. prohlášení o vzniku nezávislého československého státu.

Převzato z army.cz