Tři stovky vojáků a vojenských policistů, kteří se vrátili ze zahraničních operací, převzaly na Vítkově ocenění

Autor: majorka Tereza Kabourková

Čeští vojáci, kteří se na přelomu roku vrátili ze zahraničních operacích NATO a Evropské unie dnes (27. 3. 2025) nastoupili na pražském Vítkově. Vybraní příslušníci resortu Ministerstva obrany ČR převzali čestné odznaky Armády ČR Za zásluhy III. stupně, věcné dary a pamětní mince. Všichni pak byli oceněni Medailí ministryně obrany ČR Za službu v zahraničí I. až III. stupně

 

Nastoupení vojáci plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Kosovu, Itálii a Německu. Jejich úsilí ocenil náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. „Plnili jste úkoly, ke kterým se Česká republika zavázala, a to na místech, která jsou klíčová nejen pro světovou, ale i naši bezpečnost. Děkuji vám za vaši službu ve prospěch České republiky a její armády,“ uvedl.

Nestabilita v různých regionech světa má přímý dopad na bezpečnost České republiky. Aktivní účast v misích pomáhá předcházet těmto hrozbám dříve, než by mohly dosáhnout území nejen Aliance, ale především České republiky. „Naše přítomnost na východním křídle Aliance je klíčová pro zabezpečení východního prostoru Aliance. Kdekoliv působíme pro klid a stabilitu,neseme odpovědnost za životy druhých. To je úkol vyžadující odvahu a odhodlání,“ připomněl význam služby v misích první zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučík Miroslav Hlaváč.

Předsunutá alianční přítomnost v Pobaltí

Jedním z hlavních výstupů Varšavského summitu NATO z července 2016 bylo vytvoření čtyř mezinárodních bojových uskupení v Pobaltí a Polsku. Přítomnost českých vojáků v Litvě a Lotyšku je tak už od počátku jasným symbolem aktivity a vysoké priority v zapojení do společné obrany aliančního území.

V Litvě do ledna letošního roku působila dělostřelecká jednotka, jejíž úkol byl poskytovat palebnou podporu mezinárodnímu bojovému uskupení. Hlavní bojovou silou byla samohybná kanonová houfnice vz.77 DANA a jádro jednotky tvořili převážně vojáci 13. dělostřeleckého pluku z Jinců. V Lotyšsku zase působila jednotka ochrany sil (tzv. Force Protection) postavená většinově z vojáků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic a specialistů z 53. pluku průzkumu a elektronického boje z Opavy. Mezi nimi byli i dva příslušníci aktivní zálohy.

Stabilizace regionů na Balkáně a Blízkém východě ovlivňuje bezpečnost Evropy

„Vedle války na Ukrajině nám nedává spát ani situace na Balkáně. Etnické střety jsou zde bohužel stále na denním pořádku, a proto je pro stabilitu v regionu důležitá přítomnost mezinárodních jednotek, jichž jsme součástí,“ zmínil vážnost situace na Balkáně ve svém projevu náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

Čeští vojáci působí pravidelně na území Kosova ve velení mise KFOR, jejímž úkolem je podílet se na stabilizaci bezpečnostní situace v zemi. V červnu letošního roku se z Kosova vrátila již 27. skupina pěti českých zástupců.

V roce 2022 začaly mezi Srbskem a Kosovem eskalovat nepokoje, což vedlo k potřebě posílení bezpečnostní situace v oblasti Kosova. Česká republika tak vyslala do Kosovské republiky jednotku Vojenské policie. V pořadí již třetí jednotka působila společně s italskými karabiniéry v sestavě mnohonárodní specializované jednotky MSU (Multinational Specialised Unit) a podílela se na posílení bezpečnosti na území Kosova, především schopnostmi zvládání davu (Crowd and Riot Control), ale také dalšími policejními schopnostmi v oblasti plnění úkolů stabilizační operace.

Pod hlavičkou Evropské unie

Čeští vojáci byli také začlenění do velitelství mise Evropské unie EUNAVFOR MED IRINI v Itálii. Tato námořní mise má zásadní význam pro bezpečnost námořní dopravy a ve svém důsledku i pro bezpečnost Evropy a je komplexní reakcí EU na migraci z afrického kontinentu do Evropy. Hlavním cílem operace IRINI je přispívat k uplatňování zbrojního embarga OSN vůči Libyi a monitorovat nedovolený vývoz ropy z Libye. Armáda ČR se do mise zapojuje od roku 2015. Do začátku února 2025 zde působila již 19. skupina šesti českých vojáků.

Specialisté na spojení - Spojovací modul DCM-B

Spojovací modul DCM-B je mobilní komunikační jednotka vyvinutá pro zajištění spolehlivého a bezpečného spojení během vojenských operací NATO. Jednotka byla nasazená od srpna 2024 do února 2025 na základně v německém Wiesbadenu k podpoře velitelství NSATU. Patnáct českých specialistů resortu MO tak spojencům prokázalo kvalitu českých spojařských dovedností.

  • Účast České republiky v misích NATO a EU je důležitá především z hlediska zajištění národní bezpečnosti bojem proti destabilizujícím vlivům v krizových regionech. Jako členská země NATO a EU má ČR odpovědnost přispívat k obraně a stabilitě těchto regionů.

Převzato z acr.mo.gov.cz