Tým ministra obrany chce navázat na úspěchy z loňska

Ve čtvrtek 15. ledna ministr obrany Martin Stropnický na tiskové konferenci připomněl milníky, kterými prošel resort obrany pod jeho vedením v loňském roce a prozradil priority pro rok 2015.

Úvod setkání s médii patřil vzpomínce na výjimečného vojáka nadpraporčíka Jiřího „Regiho“ Schamse, s nímž se dnes ti, co ho znali a vážili si jej, rozloučili v obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

Poté ministr Martin Stropnický zběžně zhodnotil průběh minulého roku od chvíle, kdy nastoupil do úřadu.

„Minulý rok byl mimořádný v mnoha ohledech. Museli jsme se vypořádat s kumulací mnoha závažných rozhodnutí. Existovala zde řada příčin, proč tomu tak bylo,“ řekl ministr Stropnický a vyjmenoval kroky, které musel jeho tým provést. Podtrhl, že se podařilo nejen stabilizovat resort, ale také změnit trend poklesu rozpočtu MO. Schválen byl také mandát pro nasazení českých vojáků v zahraničních misích na další dva roky s výhledem na rok 2017 a díky politické shodě prošly legislativním procesem některé klíčové zákony.

Už půl roku například platí nový zákon o válečných veteránech, který umožňuje získat statut válečného veterána i civilistům a na druhou stranu zpřísňuje pravidla pro získání statutu.

Ministr hovořil i o tom, proč resort vloni nevyčerpal 4,1 miliardy Kč. Důvodem je podle něj skutečnost, že se podařilo realizovat mnohem výhodnější nákupy. „Důkladně jsme se podívali na smlouvy a znovu některé projekty přesoutěžili či jako nepotřebné úplně zrušili,“ uvedl.

 

Česká republika se zvětšila o území, které je rozlohou podobné půlce Prahy

Ministr obrany také hovořil o schválení zákona, kterým dojde ke zrušení vojenského újezdu Brdy. „Dva tisíce obyvatel z ostatních újezdů už nebudou občany druhé kategorie, protože budou mít rovná občanská práva. Vznikne šest nových obcí s vlastní samosprávou,“ konstatoval Martin Stropnický. Nic podle něj nenasvědčuje tomu, že by prezident republiky tento zákon nepodepsal. Už prý proto, že je anomálií, aby armáda o současných počtech disponovala výcvikovými prostory, které byly dimenzovány na stotisícovou armádu. „Optimalizací vojenských újezdů tak lidé budou mít pro rekreaci k dispozici území o rozloze půlky Prahy nebo třetiny Tater," podotkl s úsměvem.

Poté hovořil o dalších úspěších z oblasti legislativy: Ministerstvo obrany už jako jedno ze dvou ministerstev například upravilo svou strukturu tak, aby odpovídala zákonu o státní službě.

„V únoru 2015 půjde do vlády branný zákon, který nezavádí povinnou vojenskou službu, nicméně stále v něm, a to už od dob Marie Terezie, platí branná povinnost,“ řekl a připomněl, že i mnohem větší státy využívají v případě nutnosti záloh.

Novelou očekávaného zákona o vojácích z povolání pak dojde k přímé úměře mezi funkcí, hodností a platem. Nejzávažnějším dokumentem, kterým se bude řídit česká armáda a měl by být závazný pro podobu a potřeby armády až do roku 2025, je připravovaná Koncepce výstavby AČR. Strategický dokument by měl být vládě předložen do poloviny roku.

 

V letošním roce bude nutné řešit řadu priorit

Pasáž, ve které se ministr obrany věnoval prioritám letošního roku, zahájil připomínkou o výměně na postu náčelníka Generálního štábu AČR. Současný šéf armády armádní generál Petr Pavel se stane předsedou Vojenského výboru NATO. Generál Josef Bečvář, který by měl Petra Pavla vystřídat, má podle slov ministra pro funkci veškeré předpoklady.

Pro českou armádu bude podle Martina Stropnického třeba nakoupit nejen radary MADR, ale také další techniku, především vrtulníky: „Pokud je chceme nahrazovat, bude třeba zahájit akviziční proces ještě letos. To proto, aby mohly sloužit letectvu už v roce 2017,“ řekl s tím, že veřejnou zakázkou musí projít také servis letounů CASA a Airbus. Tady podle něj pracovníci ministerstva už jednají přímo s výrobcem.

Armáda potřebuje také dílenská a vyprošťovací vozidla pro Pandury. Počítá se také s dodávkou dvaceti štábních a spojovacích kolových a obrněných vozidel. Bude také nutné řešit nákup výstroje a munice. V současné době běží výběrové řízení na 117 tisíc výstrojních součástek za 100 milionů korun.

Z aktuálních otázek vyzvedl ministr Stropnický situaci ohledně odvozu munice z Vrbětic do skladu v Květné. „Sklad je připraven a obnovení jeho provozu bylo méně nákladné než se předpokládalo. Oproti 18 milionům, které původně chtěla firma, zaplatíme 1,5 milionu,“ uzavřel ministr obrany.

Převzato z army.cz