Univerzita obrany nacvičovala, jak reagovat na útočníka

Autor: UO Brno

Řada vysokých škol v souvislosti s loňským tragickým útokem, který se odehrál na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, přistoupila k úpravě svých bezpečnostních pravidel. To se týká také Univerzity obrany (UO) v Brně, kde došlo k proškolení všech pracovníků a studentů, jak správně reagovat na podobnou mimořádnou událost z prosince 2023. V návaznosti na toto školení se proto vojenská univerzita rozhodla provést také praktický nácvik napadení aktivním útočníkem.

 

„Záměrem bylo prověřit chování studentů a zaměstnanců Univerzity obrany při napadení střelcem ve vybraných objektech univerzity. Vyzkoušeli jsme si proto naše zavedené postupy a činnosti, jak v takovém případě mají všichni postupovat. Získané poznatky nyní využije pro aktualizaci či posílení všech bezpečnostních opatření. Jsme ale připraveni sdělit ostatním vysokým školám naše vlastní cenné poznatky, které jim mohou pomoci při zvýšení ochrany života osob v objektech univerzit,“ uvedla rektorka brigádní generálka Zuzana Kročová s tím, že nácviku se v pondělí 8. dubna zúčastnilo přes 500 studentů a zaměstnanců škol.

 

Na rozdíl od veřejných či soukromých vysokých škol pracuje Univerzita obrany (jako státní vojenská škola a součást Ministerstva obrany) v režimu standardně platném pro vojenské objekty. Znamená to, že ve všech objektech, které univerzita využívá, platí kontrolovaný režim vstupu. Objekty jsou pod dohledem stálé dozorčí a strážní služby a není umožněn volný pohyb veřejnosti po areálu. Univerzita obrany je navíc v oblasti bezpečnosti v jiné situaci než ostatní vysoké školy. Připravuje totiž především budoucí důstojníky Armády ČR, kteří mají v rámci služebního vojenského výcviku přístup ke zbraním. Výběr studentů proto zahrnuje i takové kroky, které snižují případné riziko zneužití zbraní na minimum. Vzhledem k této vysoké úrovni již existujících bezpečnostních opatření nebylo proto nutné činit okamžité a radikální kroky. Přesto UO přistoupila k revizi všech stávajících bezpečnostních opatření a k jejich postupnému zpřísnění.

 

K řešení bylo přistupováno komplexně na úrovni celé univerzity, v souladu s bezpečnostním režimem platným v rámci celého resortu obrany. Jednotlivé kroky, přijímané univerzitou, jsou neveřejné povahy. „Obecně lze ale říci, že se týkají technických prostředků, režimu vstupu do objektů, jejich kontroly, přípravy personálu v dozorčí a strážní službě a spolupráce s Policií ČR,“ dodala rektorka. Důležitou součástí bylo i proškolení zaměstnanců a již zmiňovaný nácvik. Díky těmto zkušenostem nyní Univerzita obrany spolupracuje s Národní pracovní skupinou, která za řízení Policie ČR koordinuje na krajských úrovních bezpečnostní opatření na vysokých školách. Ta se budou týkat jak technických opatření, tak školení personálu. Současně tuto problematiku řeší Rada vysokých škol i Česká konference rektorů, jichž je UO členem.

Převzato z army.cz