8. 2. 2024
Autor: majorka Lada Ferkálová
Konference zdravotnických služeb armád států V4, která se konala minulý týden v Praze, je nedílnou součástí harmonogramu českého předsednictví. Téma Aktuální výzvy v oblasti vojenského zdravotnického zabezpečení reflektovalo vývoj světové bezpečnostní situace.
Hned v úvodu setkání se účastníci shodli, že oproti roku 2020, kdy se v Praze konference konala naposledy, musely všechny členské státy zcela změnit pohled na vojenskou zdravotnickou službu. Jen pár dní po pražské konferenci propukla pandemie COVID 19, která přinesla vojenským zdravotníkům nečekané výzvy. V současné době světem zmítá několik nových válečných konfliktů, které také přispěly k zásadním změnám v mnoha vojenských oblastech, zdravotnictví nevyjímaje.
Necelá stovka účastníků konference pracovala v šesti odborných syndikátech. Věnovali se oblasti strategického plánování, vzdělávání, ochraně zdraví včetně ochrany proti zbraním hromadného ničení, přednemocniční péči a odsun raněných, ale také zdravotnické logistice, včetně managementu krve a veterinární službě. Takzvané lessons learned zejména z konfliktu na Ukrajině prostupovaly doslova každým tématem. Přínosem tohoto formátu konference je to, že se ke vzájemné diskuzi dostanou náčelníci zdravotnických služeb jednotlivých států, odborníci z vojenských nemocnic, vojenských lékařských fakult, ale také zdravotníci z pole a své platné místo zde mají i příslušníci praporních obvazišť. Je pochopitelné, že rozhled jednotlivců se s ohledem na zkušenosti může lišit, všichni mají ale společný cíl: maximalizovat zdravotnickou péči o vojáky nejenom v průběhu válečného konfliktu, ale i v mírovém životě.
Pokrok nejde zastavit ani v případě vojenského zdravotnictví. Zásobování polních zdravotnických zařízení krví a léky prostřednictvím dronů by možná před čtyřmi lety znělo jako píseň budoucnosti. Dnes je to ale naprosto reálně zvažovaný způsob logistického zabezpečení. Naopak mobilní polní lazarety umístěné do vlaků v laikovi vyvolávají představu konfliktů minulého století, a právě ty se do vojenského zdravotnictví vrátily v období covidu a jsou i realitou ukrajinského bojiště.
„Spolupráce našich vojenských zdravotnických služeb není pro nikoho z nás žádnou novinkou. Setkáváme se během společných cvičení, naším cílem je vzájemná interoperabilita, výměna zkušeností a využití silných stránek jednotlivých armád. Všichni čelíme podobným výzvám a problémům. Víme, které oblasti jsou pro nás klíčové a kde jsou naše slabiny. A právě proto jsme dnes tady,“ řekl na závěr účastníkům konference ředitel sekce vojenského zdravotnictví plukovník Michal Baran. Zdravotnické služby všech zúčastněných armád se společně s dalšími zástupci států NATO sejdou na společném cvičení Vigorous Warior, které se uskuteční letos na jaře v Maďarsku.
Převzato z army.cz