V Praze se diskutovalo na téma dezinformace z pohledu armád V4

Autor: majorka Anežka Vrbicová

Ve dnech 18. a 19. března se v prostorách Armádního muzea Žižkov uskutečnila mezinárodní konference pod názvem „V4 The Future of Military Perspective on Information Environment Conference“. Kromě příslušníků Armády ČR se setkání se zaměřením na informační prostředí z pohledu armád zúčastnily delegace Polska, Maďarska a Slovenska. Součástí byly mj. přednášky na téma dezinformací, jejich rozeznávání a vlivu na lidskou psychiku. Do panelové diskuze se pak mohlo zapojit i publikum.

Konferenci zahájil brigádní generál Jaroslav Míka, zástupce ředitele sekce rozvoje sil MO, který hovořil o významu dezinformačních kampaní a jejich dopadu na veřejnost.

„Dezinformace se staly mocným nástrojem, který může zásadně ovlivnit výsledky vojenských operací. Mohou být použity k maskování skutečných záměrů nebo k manipulaci s podporou veřejnosti pro nebo proti vojenským akcím. Vojenské operace nejsou již jen o síle a strategii na bojišti, jsou také o válce informací. Dezinformace mohou vést k nedorozuměním, která eskalují konflikty, nebo naopak mohou být použity k deeskalaci napětí bez jediného výstřelu. V dnešní době je tedy nezbytné, abychom byli vždy kritičtí k informacím, které přijímáme, a hledali pravdu všemi možnými prostředky,“ zdůraznil.

David Anthony Procházka, vedoucí katedry Business Administration University of NY in Prague, hovořil na téma kritické myšlení. Jiří Horáček, z Národního ústavu duševního zdraví, vystoupil s přednáškou o vlivu digitálního ekosystému na lidskou mysl pod názvem.

Panelová diskuze se zaměřila na roli armády v informačním prostředí, jejím podílu na posilování kritického myšlení a odolnosti veřejnosti proti manipulacím a dezinformacím. Debatovalo se i o významu moderního vzdělávání, metodologii a nástrojích pro vyhodnocování informačního prostředí, detekci hrozeb a možnostech jejích potírání.

V odpolední části vystoupili se svými příspěvky zástupci ozbrojených sil Polska podplukovník Boguslaw Szkudlarek, který uvedl téma kognitivního válčení. Na něj dále navázali jeho kolegové kapitán Piotr Mezyk, který popsal kyberprostor jako prostředí k vedení informačních operací a nadrotmistr Sebastian Zglobicki, který přítomné seznámil s atributy ruských informačních aktivit namířených proti polským ozbrojeným silám.

Závěrečným řečníkem konference byl podplukovník Petr Stodola z Ústavu zpravodajských studií Univerzity obrany, který ozřejmil možnosti moderních nástrojů, které se používají právě při analýze informací.

Všichni zúčastnění se v závěru konference shodli, že výměna informací na toto specifické a současně kriticky aktuální téma je více než žádoucí a vyjádřili společnou vůli ve společných aktivitách pokračovat.

Převzato z army.cz