20. 4. 2022
Autor: kapitánka Jindřiška Budiková
Čeští vojáci působí v rámci tzv. posílení východního křídla NATO v Litvě, Lotyšsku a nově na Slovensku. Pro českou armádu jde o historický milník. Je to poprvé, kdy dochází k výstavbě, přípravě a následnému působení pod českým velením za účasti členských zemí NATO. Do jejího čela byl postaven plukovník gšt. Tomáš Unzeitig.
Příslušníci úkolového uskupení „enhanced Vigilance Activities (eVA) – aktivita zvýšené bdělosti“ opustili republiku 4. dubna a v současné době budují operačních schopnosti a zázemí pro ostatní koaliční jednotky, které se budou během následujících měsíců postupně přesouvat do výcvikového centra Lešť. Tzv. Battlegroup bude složen z vojáků z Německa, Nizozemska, Polska, Slovenska, Slovinska a USA.
Historicky první český velitel mezinárodního kontingentu NATO
Prvním velitelem mezinárodního uskupení je plukovník gšt. Tomáš Unzeitig, který zastává pozici zástupce velitele 31. pluku biologické, radiační a chemické ochrany v Liberci. Po absolvování Vysoké školy pozemního vojska ve Vyškově (obor Ekonomika ochrany civilního obyvatelstva a územní obrany) prošel mnohými vojenskými funkcemi, ve kterých nasbíral zkušenosti v národním i mezinárodním prostředí. Působil na Společném operačním centru MO v Praze jako vedoucí oddělení řízení zahraničních operací, později, po reorganizaci centra a vzniku Velitelství pro operace, se stal náčelníkem oddělení plánování zahraničních operací. A právě na těchto pozicích měl možnost jezdit za vojáky do misí, za koaličními partnery a zjišťovat jejich potřeby či očekávání. Byl třikrát nasazen v Afghánistánu a tři roky strávil na Velitelství NATO pro pozemní síly v tureckém Izmiru jako plánovač pozemních operací NATO.
Je potřeba být mezi vojáky
„Když nechcete ustrnout na mrtvém bodě, je nutné měnit štábní práci za velitelskou, a proto jsem se od 1. ledna 2022 vrátil zpět do Liberce,“ vysvětluje plukovník Unzeitig. Už ke konci března se ale dozvěděl, že bude velet kontingentu NATO na Slovensku. V mezinárodním prostředí se umí velmi dobře pohybovat, byl prakticky všude na světě, kde čeští vojáci působí. V rámci předsunuté přítomnosti NATO pobýval i v Litvě a Lotyšsku.
Čest, pocta, ale i zodpovědnost pro naši armádu
„Předsunutá přítomnost na Slovensku je jen logickým důsledkem krize a války na Ukrajině. Mnohonárodní bojové uskupení na Slovensku vlastně jen doplňuje a posiluje obranyschopnost Ozbrojených sil Slovenské republiky,“ upřesňuje jeho první velitel. Slovensko je podle něj pro Čechy stále bratrskou zemí se stejnými kořeny a stejným vnímáním reality. Spolupráce proto prý funguje na jedničku.
A že na přípravu či výběr personálu neměl jako velitel moc času? „Bral jsem to jako čest, poctu. Vůbec jsem nepřemýšlel, že bych odmítl,“ uzavírá plukovník Tomáš Unzeitig.
- Cílem mise je deklarace připravenosti, odhodlanosti a jednoty členských zemí NATO bránit územní celistvost a integritu aliance
- Předsunutá přítomnost NATO (eFP) na Slovensku má navýšit obranné schopnosti Ozbrojených sil Slovenské republiky
- Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky ve čtvrtek 24. března 2022 schválila mandát, který umožní až 650 příslušníkům Armády České republiky působit na Slovensku do 30. června 2023