20. 7. 2022
Autor: Jiří Táborský, tiskové oddělení
Vláda na svém středečním jednání udělala zásadní rozhodnutí v oblasti akvizic a modernizace Armády ČR. Kabinet rozhodl o zrušení tendru na bojová vozidla pěchoty (BVP) a následně pověřil ministryni obrany Janu Černochovou, aby zahájila jednání se švédskou vládou o pořízení bojových vozidel CV90. Ministryně rovněž dostala mandát pro jednání s americkou vládou o nákupu víceúčelových nadzvukových letounů F-35 Lightning II. Tuto techniku používá řada spojenců ČR v NATO a EU, díky čemuž modernizace posílí spolupráci a sníží náklady na opravy a potřebnou údržbu.
„Dnešní den je pro budoucnost armádních akvizic naprosto zásadní. Vláda rozhodla o zrušení tendru na BVP a pověřila mě, abych vyjednávala s vládou Švédského království o pořízení švédských bojových vozidel CV90. Dalším bodem jednání byla budoucnost českého nadzvukového letectva. Byla jsem pověřena sestavit mezirezortní vyjednávací tým a začít jednat s vládou Spojených států o nákupu dvou letek, tj. 24 kusů, víceúčelových nadzvukových letounů F-35 Lightning II,“ uvedla po skončení jednání kabinetu ministryně obrany Jana Černochová.
F-35 Lightning II
F-35 Lightning II je nejmodernější víceúčelový letoun 5. generace, který poskytne armádě široké spektrum schopností zaručujících naši bezpečnost. „Naše rozhodnutí pro tuto volbu vychází z analýzy armády, která jasně říká, že jen nejmodernější stroje tzv. 5. generace mohou obstát i na bojištích budoucnosti,“ říká Jana Černochová. Dodává, že o akvizici je třeba rozhodnout teď, neboť ceny techniky se stále zvyšují a zároveň chybí výrobní kapacity a suroviny, což doby dodání prodlužuje. „Nesmíme proto otálet, protože dodací lhůty jsou v řádu let,“ říká ministryně s tím, že rok 2027, kdy vyprší nájemní smlouva na současné stíhací letouny, je vzdálený jen zdánlivě.
Víceúčelové nadzvukové letouny F-35 řeší problém nadzvukového letectva na desítky let dopředu. „F-35 Lightning II bude i po roce 2040 technická špička, zatímco stroje tzv. 4,5. generace tou dobou budou zastaralé. F-35 navíc nepředstavuje jen stíhací letoun. Jde o létající velitelské středisko představující kombinaci stíhacího letounu, prvku protivzdušné obrany, špičkového výzvědného a komunikačního pracoviště a zároveň je součástí široké sítě internetu strojů včetně bezpilotních prostředků, a tudíž dokáže provádět i úkoly, které jsou zcela mimo možnosti současných strojů,“ vysvětluje náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka, proč armáda toto řešení preferuje.
Důvodem pro navýšení počtu strojů je fakt, že už v současnosti počet nadzvukových letadel nestačí k plnění zadaných úkolů a vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci se bude objem plněných úkolů nadále zvyšovat.
Zároveň jde o ekonomické řešení, protože budeme sdílet stejnou techniku se Spojenými státy, Polskem a řadou dalších spojenců. To posílí spolupráci, společný výcvik i sdílení kapacit a schopností a celkově posílí naši obranyschopnost.
CV90
V případě bojových vozidel pěchoty vláda rozhodla o zrušení výběrového řízení na pořízení této techniky poté, co dva ze tří uchazečů odmítli přistoupit na nové podmínky. Z právní analýzy, kterou si Ministerstvo obrany nechalo vypracovat, vyplynulo, že v takovém případě je zrušení tendru jedinou možností.
Vláda se rozhodla situaci vyřešit jednáním se švédskou vládou a nákupem vozidel CV90. „CV90 je zavedená a bojem prověřená platforma. Tato vozidla používá řada evropských armád a rozhodla se pro ně i Slovenská republika, s kterou budeme naše jednání koordinovat,“ uvedla ministryně Černochová s tím, že od spolupráce se slovenskou stranou si vláda slibuje další úspory.
Kromě skutečnosti, že CV90 je zavedená a bojem prověřená platforma s velkým potenciálem další modernizace, povede pořízení těchto vozidel ke splnění našeho závazku vůči NATO vybudovat těžkou mechanizovanou brigádu, postavenou navíc na moderní technice od západních spojenců. Prioritou v jednání bude podle ministryně i zapojení českého obranného průmyslu do výroby těchto bojových vozidel.
Převzato z army.cz