Vláda schválila návrh novely zákona o Vojenské policii

Autor: Karel Čapek

Vláda na dnešním zasedání schválila návrh novely zákona o Vojenské policii. Novela nyní poputuje do Parlamentu České republiky, kde bude legislativní proces jejího schvalování pokračovat.

 

Novela zákona reaguje jak na nedostatky ve stávající právní úpravě, tak i na nové hrozby v oblasti policejní ochrany. Dluhem z minulosti například je, že vojenští policisté nemají v některých případech nezbytné pravomoci, aby zasáhli proti bezpilotnímu systému (chcete-li dronu), který představuje bezpečnostní hrozbu pro chráněný objekt nebo osoby.

„Zároveň je nutné reagovat na stále se zhoršující bezpečnostní situaci v Evropě a na rozvoj některých nových rizik, kterým Vojenská policie musí čelit, jako je tomu například v oblasti elektronického boje,“ uvedl náčelník Vojenské policie brigádní generál Jiří Roček. Novela zefektivní činnost Vojenské policie, což povede ke zvýšení bezpečnosti a lepšímu zajištění obranyschopnosti České republiky. „Naším hlavním úkolem je zajištění bezpečnosti našich i aliančních vojáků, ochrana muničních skladů a dalších chráněných vojenských objektů, a k tomu potřebujeme efektivní nástroje a odpovídající legislativu,“ shrnuje dále generál Roček. Novela tak v odůvodněných případech narovnává i podmínky, jaké mají při plnění obdobných úkolů Policie ČR a Vojenská policie.

Z důvodu stále se zhoršující bezpečnostní situace patří mezi hlavní změny třeba možnost využití bezpilotních systémů pro plnění úkolů policejní ochrany v působnosti Vojenské policie. Novým oprávněním Vojenské policie je možnost zamezit provozu bezpilotního sytému, který představuje hrozbu pro životy, zdraví nebo majetek, které Vojenská policie chrání. Tyto systémy jsou využívány jak k získávání informací, ale také, jak ukazují zkušenosti z války na Ukrajině, k přímým útokům za použití výbušnin. Na tyto hrozby, které se mohou projevit i vůči objektům chráněným Vojenskou policií, je nutné se připravit. S oprávněním k zamezení provozu nepřátelských bezpilotních systémů souvisí pravomoc rušit provoz elektronických komunikací, což Vojenské policii umožní zasáhnout proti dálkově radiově řízeným zařízením a ochromit tak jejich systém. Kromě toho pomůže nové oprávnění při ochraně proti dálkově iniciovaným nástražným výbušným zařízením.

Vojenští policisté také budou moct, pokud bude novela v legislativním procesu schválena, zajistit, odstranit nebo zničit věc, která bezprostředně ohrožuje chráněný objekt, životy a zdraví osob nebo majetek. Novela také zavádí zákaz fotografování označených vojenských objektů, což je praxe běžná i u dalších aliančních zemí. Podobné opatření uplatňují i třeba v sousedním Slovensku nebo v Polsku. Důvodem zákazu je zhoršená bezpečnostní situace a snaha nepřátelských sil o získávání informací, které by měly zůstat utajeny. Na dodržování tohoto zákazu bude dohlížet také Vojenská policie.

Novela se zabývá i dalšími oblastmi, které se týkají například neoprávněného používání vojenského stejnokroje, možného vstupu vojenských policistů do obydlí nebo zadržování řidičských průkazů. Protože se tyto i další otázky spojené s novelou zákona staly terčem dezinformační kampaně, připravili jsme pro vás základní přehled otázek a odpovědí, které naleznete zde. Více podrobností zjistíte i na webu Vojenské policie.

https://mocr.mo.gov.cz/assets/informacni-servis/zpravodajstvi/qaa-novela...

Převzato z mocr.mo.gov.cz