21. 10. 2014
V pondělí 20. října 2014 vláda schválila „Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v zahraničních operacích v letech 2015 a 2016 s výhledem na rok 2017“ a doporučila jej ke schválení Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ČR.
Schválený návrh je výsledkem úzké koordinace mezi rezorty ministerstev obrany a zahraničí, což zajišťuje vyvážení ambicí zahraniční politiky ČR s jejími vojenskými a ekonomickými schopnostmi a možnostmi.
Materiál stanovuje mandát pro působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany (MO) v celkem devíti operacích NATO, Evropské unie a MFO (Multinational Force and Observers) v Evropě, Asii a Africe, a to v celkovém počtu do 664 osob v roce 2015 a do 739 osob v roce 2016.
„Kromě konkrétně uvedených operací jsme v příštích dvou letech připraveni se aktivně podílet i na některé z misí OSN, případně EU. Pokud jde o Golanské výšiny, čekáme na rozhodnutí OSN, která má v nejbližších týdnech nově definovat parametry této mise,“ zdůrazňuje ministr obrany Martin Stropnický.
Prioritním zůstává působení v Afghánistánu, kde budou čeští vojáci pokračovat ve výcviku příslušníků Afghánské národní armády a policie a nadále budou se podílet i na ochraně spojeneckých vojsk. Čeští vojáci zůstávají také na Balkáně, konkrétně v Kosovu a Bosně a Hercegovině. Prodlužuje se i nasazení sil a prostředků rezortu MO v operaci MFO na Sinajském poloostrově a ve výcvikové misi Evropské unie v Malijské republice. V roce 2016 se Vzdušné síly AČR již počtvrté zapojí do ochrany vzdušného prostoru některé z členských zemí NATO, které nedisponují stíhacím letectvem.
„Naši vojáci budou dle návrhu pokračovat v operacích, v nichž máme dlouhodobé zkušenosti i úzce navázané vztahy s našimi koaličními partnery. Otevřená pak zůstává i možnost případného nasazení našich vojáků v dalších regionech. Klíčové pro zachování kontinuity je nyní rychlé projednání v obou komorách Parlamentu,“ konstatuje náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel.
ČR se bude i nadále aktivně podílet na opatřeních NATO přijímaných v souvislosti s krizí na Ukrajině. Jedním z konkrétních opatření bude i vojenský příspěvek ČR do nově vytvářených Sil velmi vysoké pohotovosti NATO (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF). V první polovině roku 2016 bude ČR zapojena do Bojového uskupení EU, které pod vedením Polska vytvoří země Visegradské skupiny a v druhé polovině roku 2016 do Bojového uskupení EU vedeného Německem.
Působení sil a prostředků rezortu MO v zahraničních operacích bude hrazeno z rozpočtové kapitoly MO v předpokládané výši 1,47 mld. Kč v roce 2015 a 1,71 mld. Kč v roce 2016.
Převzato z army.cz