Vojáci slaví Den ozbrojených sil, šéfové Armády ČR a Vojenské policie předali funkce nástupcům

Autor: redakce (ob)

Na pražském Vítkově dnes vojáci oslavili Den ozbrojených sil. Uskutečnil se zde slavnostní nástup, během něhož náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata předal funkci svému nástupci generálmajoru Karlu Řehkovi. Během ceremoniálu převzal funkci také nový náčelník Vojenské policie plukovník Otakar Foltýn. Ministryně obrany Jana Černochová vojákům poděkovala za službu a vyjádřila přesvědčení, že právě nyní, ve světle ruského útoku na Ukrajinu, musí být česká armáda silná.

„Potřebujeme silnou armádu. Po ruském barbarském útoku na Ukrajinu to vědí nejen ti, kteří se zajímají o obranu a bezpečnost, ale troufnu si říct, že už o tom nepochybuje vůbec nikdo. A to nejen v Česku, ale v celém západním světě,“ řekla ministryně obrany v projevu k nastoupeným vojákům i hostům Dne ozbrojených sil.

Armáda tento svátek slaví od roku 2002. Připomíná si jím 30. červen 1918, kdy čs. legionáři ve Francii přísahali věrnost vznikajícímu československému státu. Tento den je proto považován za vznik čs. armády.

„Den ozbrojených sil je jedním z nejvýznamnějších armádních svátků. Ve stínu války na Ukrajině je všem jasné, že armáda není černá díra na peníze, ale pojistka pro přežití našeho národa, naší svobody a našeho způsobu života, na který jsme posledních třicet let přivykli,“ zdůraznila ještě ministryně Černochová.

Při ceremoniálu, během něhož byla mj. položením věnce uctěna památka padlých vojáků a na nebi proletěly stíhačky a vrtulníky vzdušných sil, ministryně Jana Černochová a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata přednesli projevy. Výměna na nejvyšších postech Armády ČR a Vojenské policie proběhla formou předání bojových praporů generálního štábu a VP.

Ministryně obrany odcházejícímu náčelníku generálního štábu poděkovala za to, co pro armádu a ČR udělal: „Je to rozhodně voják, kterému vždy šlo o zájmy naší země,“ ocenila Opatu, kterého považuje za „člověka, který se problémům nevyhýbá, ale postaví se jim.“

Opata, který nosil uniformu 38 let, armádě velel v době pandemie covidu a rapidně se zhoršující bezpečnostní situace, která vyvrcholila vpádem Ruska na Ukrajinu. „Nikdo si nestěžoval a všichni se chovali profesionálně. Poradili jsme si jako vždycky,“ pochválil od zítřka své už bývalé podřízené. Opata a nejvyšší velení armády se díky fungujícímu týmu 27 tisíc profesionálních vojáků mohli podle jeho slov věnovat strategickým úkolům a řadu z nich se podařilo dotáhnout do konce. Budování nových schopností běží podle Opaty podle plánu. „Jsem si jistý, že naše letadlová loď má správný kurz. Po cestě se vždy objeví překážky, ale na ty jsme zvyklí,“ uzavřel Opata hodnocení svého čtyřletého působení na generálním štábu.

Nový NGŠ AČR: Radikální změna bezpečnostního prostředí ovlivní přípravu a rozvoj armády

Jeho nástupce generálmajor Karel Řehka považuje svoji novou funkci za obrovský závazek a odpovědnost. Armáda je podle něj od toho, aby bojovala, a pokud nebojuje, má se na boj připravovat. „Za svůj základní a primární úkol a odpovědnost tedy považuji zajistit, aby, až to bude potřeba, naše armáda byla připravená a v boji obstála,“ prohlásil Řehka, který se nové funkce ujme 1. července.

V souvislosti s konfliktem na Ukrajině upozornil, že došlo k radikální změně bezpečnostního prostředí a bude proto docházet k zásadním změnám požadavků na armády. „Bude to mít vliv i na přípravu a rozvoj naší armády,“ konstatoval v projevu s tím, že se vojsko bude muset zaměřit na okamžitou bojeschopnost a připravenost k nasazení v kratších časových lhůtách. „Zvýší se také nároky na připravenost každého vojáka i na strategickou flexibilitu armády jako celku.“ Pod jeho velením bude armáda pokračovat v modernizaci a připravovat se na boj i té nejvyšší intenzity. „Musíme co nejdříve přezbrojit a komplexně modernizovat naší těžkou brigádu, za dveřmi jsou další významné projekty, jako tanky, nadzvukové letectvo a další.“ Armáda se musí připravit i na čelení hybridním hrozbám a na boj ve všech doménách: vedle země a vzduchu musí umět působit i v kybernetické doméně, vesmíru, informačním prostředí i v elektromagnetickém spektru. „Každá budoucí válka se bude odehrávat ve všech těchto doménách současně a my na to musíme být připraveni,“ zdůraznil generálmajor Řehka.

Za práci celému týmu Vojenské policie poděkoval také končící náčelník brigádní generál Miroslav Murček. Tomu ministryně obrany poděkovala mj. za loňské předčasné stažení z Afghánistánu, které díky jeho lidem proběhlo úspěšně a bez ztrát na životech. „Jsem na vás hrdý, hrdý na vaši službu ve prospěch resortu obrany i ČR,“ prohlásil v projevu na rozloučenou generál Murček. Od zítřka nový velitel Vojenské policie plukovník Otakar Foltýn považuje za nejaktuálnější úkol VP a armády společnou přípravu a obranu hodnot, na nichž ČR stojí.

Převzato z army.cz