18. 3. 2025
Autor: nadporučík Oldřich Tichý
Kurz základní přípravy ve Vyškově prošel za několik měsíců sérií změn. Změnilo se ubytování, stravování, výbava nováčků, finance, ale třeba i systém znalostních testů, jimiž musí frekventanti projít, nebo povolené množství absencí, které nesmí překročit, aby nebyli z kurzu vyloučeni. Se změnami vás seznámíme ve dvou souhrnných textech. Ten, který právě čtete, se věnuje materiálnímu zabezpečení. Druhý přineseme příští týden.
Základním výcvikem musí projít na začátku armádní kariéry každý voják z povolání, příslušník aktivní zálohy i absolvent dobrovolného vojenského cvičení. Ti, kdo ho ve Vyškově absolvovali třeba loni v létě nebo dříve, by ho teď v řadě věcí nepoznali.
Ubytování
Generace vojáků, které Vyškovem prošly, si pamatují bydlení na „íčkách“, tedy internátech, kde byli na pokoji 2-4 vojáci, kteří pro sebe měli sociální zařízení, koupelnu a ledničku. O loňského léta je to minulost. Pro účastníky kurzů základní přípravy vznikly tři zcela nové budovy, kde jsou velké společné ložnice po deseti lidech, společné sprchy a záchody. Samozřejmě zvlášť pro muže a ženy. To sice nováčky připraví o část soukromí, ale na druhou stranu jim to umožní sžít se s partou kolegů a posílí jejich týmové chování. K dispozici mají pračky, sušičky, včetně místností pro sušení či čištění hrubých nečistot. „Kapacita každé budovy je 180 osob, ale nějaká místa necháváme vyblokovaná pro instruktory, aby měli zázemí,“ popisuje náčelník úseku základní přípravy štábní praporčík František Fryč.
Ke konci loňského roku dostali nováčci možnost ubytovat se už den před oficiálním nástupem do kurzu. Protože se do Vyškova sjíždějí z celé republiky, museli si doteď často buď sami zajistit nocleh ve vyškovských hotelích a penzionech, nebo vyjíždět z domova velmi brzy ráno, aby byli na nástupu včas. Teď tyto těžkosti odpadají. „Využívá to 70 až 80 procent účastníků,“ říká k úspěšné novince štábní praporčík Fryč.
Víc peněz
Vzhledem k tomu, že v základním výcviku jsou novopečení vojáci z povolání teprve na samotném počátku své kariéry, nemají žádnou vojenskou praxi a jsou fakticky v zácviku, tvoří základ jejich příjmu minimální mzda. Ta se od 1. 1. 2025 zvýšila z 18 900 korun na 20 800 korun. Mnohem podstatnější změnu k lepšímu ovšem pro nováčky znamenalo zavedení zcela nového bonusu ve výši 15 tisíc korun, který dostanou navrch k platu, pokud kurz základní přípravy. Podrobnosti najdete tady.
Materiál
Zásadně ubylo věcí, které si s sebou musí noví vojáci na základní výcvik přivézt. Dříve byly na doporučeném seznamu textilní lepící pásky, gumicuky a šňůry na stavbu přístřešků, čelová svítilna s červeným světlem, ramínka do skříní, sešity, psací potřeby, nejlépe i vlastní chrániče kolen, taktické rukavice atd. Nebylo výjimkou, že rekrut před nástupem za tyto věci utratil pár tisíc. Teď je doporučený seznam mnohem stručnější, nic z výše uvedeného už na něm není a obsahuje prakticky jen věci osobní potřeby. Aktuální seznam najdou rekruti vždy v pokynech k nástupu, jako například zde.
„Řekli jsme si, že nemůžeme chtít po lidech, kteří nastupují armády, aby si nakoupili vybavení. Všechno jsme to pro ně ve velkém pořídili a vše, co na výcvik potřebují, tak dostanou. Opravdu stačí, když si přivezou to, co najdou na seznamu v pokynech k nástupu,“ potvrzuje Fryč.
Lepší vybavení
Malá a velká polní, které měli ještě loni v prosinci na základním kurzu ve Vyškově nováčci zapůjčené, byly skoro za trest. Však taky nejspíš nikdo nikdy neviděl, že by je nějaký voják po základním výcviku vzal dobrovolně znovu na záda. Oba staré batohy byly nepohodlné, nepraktické, velký byl vlastně jen jakýsi podivný pogumovaný vak s popruhy. Výstižně se mu přezdívalo „pytel na hady“. V lednu 2025 dostali frekventanti základní přípravy poprvé moderní batohy firmy Pinguin.
„Nemůžeme ale vyloučit, že pokud s nimi vojáci nebudou dobře zacházet a bude se jich vracet hodně poničených, malá polní i pytel na hady se zase vrátí,“ varuje zástupce náčelníka nadpraporčík Lukáš Pecha. Zároveň nicméně doufá, že v dohledné době přijde další dodávka moderního vybavení a to staré už zůstane ve skladech jen jako záloha.
Další takovou věcí, o které se ještě loni mohlo nováčkům jen zdát, je goretexová bunda, kterou teď dostávají na výcvik zapůjčenou. Oproti dřívějším pláštěnkám, v nichž sice člověk nezmokl, ale při pohybu byl pod neprodyšným materiálem za chvíli jako v pařeništi, je to jako posun od parního motoru k dieselu.
Jídelníček
„Brambor, UHO*, vepřový, to je fakt hnus takový!“ Jedna ze slok motivačního popěvku, který si kolem roku 2022 prozpěvovaly při poklusu stovky nováčků, odkazovala na nepříliš nápaditý vyškovský jídelníček. „Vojáci si oprávněně stěžovali, že když dostanou k snídani celou vánočku, tak jim to výživově nic nedá a stejně mají brzy hlad. Tak jsme to začali měnit,“ vysvětluje Fryč.
Do Vyškova pozvali odborníka z Vojenské lékařské fakulty v Hradci Králové a nechali si poradit, jaký by vojáci měli mít příjem a skladbu potravy vzhledem k aktuální zátěži. „Podstata je, aby měli jídelníček přizpůsobený tomu, jestli v dané dny zrovna víc sedí v učebnách, nebo jsou víc v terénu a v pohybu. A aby strava byla nutričně vyvážená,“ vysvětluje štábní praporčík. První ohlasy jsou prý pozitivní a na dalších zlepšeních se průběžně pracuje.
Příští týden čtěte:
- Jak se od 1. ledna 2025 změnilo to, co se nováčci ve Vyškově učí?
- Jakou roli hraje tělocvik?
- Kolik znalostních testů musí zvládnout, aby prošli až k přísaze?
- Kolik smí zameškat hodin třeba kvůli nemoci, aniž by to pro ně znamenalo odchod z kurzu?
- A kdy nesmí v žádném případě chybět?
*Pokud by snad někdo pojem UHO neznal ze školní nebo závodní jídelny, jde o akronym slov „Univerzální Hnědá Omáčka“.
Převzato z acr.mo.gov.cz