15. 9. 2014
Od nástupu nového vedení na konci února ušetřilo ministerstvo obrany stovky milionů korun. Přesoutěžení několika dříve uzavřených smluv, například na výcvik pilotů nebo nákup elektřiny, přineslo úspory ve výši 165 milionů korun. U nových smluv se v letošním roce podařilo oproti předpokládaným nákladům dosáhnout úspory zhruba 205 milionů. Resort také přehodnotil některé požadavky v oblasti IT, což představuje úsporu 57 milionů.
„Celkový kladný finanční efekt dosud provedených kroků lze vyčíslit na 3,4 miliardy korun,“ říká ministr obrany Martin Stropnický. První náměstek ministra Jiří Borovec upřesňuje, že jde o kroky, které se v rozpočtu resortu projeví v průběhu následujících tří let. „Není to tak, že by se nám na účtu ze dne na den objevilo tři a půl miliardy. Jde o racionalizaci na výdajové a příjmové stránce, kterou už jsme udělali. Tato opatření se projeví už v letošním rozpočtu, z části pak i v dalších letech.“
Některé projekty se vedení ministerstva obrany rozhodlo zastavit úplně. A to především takové, které byly z hlediska finančních nákladů problematické. Třeba výstavba produktovodu pro dopravu pohonných hmot za 430 milionů korun se ukázala jako zbytečná. Dosavadní způsob dopravy po železnici je pro armádu plně dostačující.
V oblasti nakládání s nepotřebným majetkem se podařilo dojednat smlouvy na odprodej letounů L-159 s předpokládaným výnosem téměř jedné miliardy korun. Úspěšně pokračuje také odprodej movitého i nemovitého majetku. V této oblasti ministerstvo obrany získalo půl miliardy.
„Abychom obhájili více peněz pro armádu, musíme dokázat, že s nimi nakládáme hospodárně,“ uzavírá ministr Stropnický.