Žofínské fórum řešilo aktuální obranné a bezpečnostní otázky

Ve čtvrtek 29. května se na pražském Žofíně konalo 166. Žofínské fórum, tentokrát pod názvem „Armáda České republiky – náklady versus schopnosti“.

Účastníci fóra, mezi nimiž byli ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil Slovenska generál Milan Maxim, diskutovali o otázkách vyzbrojování, finančního zabezpečení, veřejných zakázek a rovněž česko-slovenské obranné spolupráci.

V auditoriu zasedly více než dvě stovky hostů, většinou odborníků na problematiku obrany a bezpečnosti. Přítomni byli vedoucí představitelé Ministerstva obrany ČR, tři bývalí náčelníci generálního štábu české armády a v neposlední řadě zástupci firem obranného a bezpečnostního průmyslu. Nechyběli ani vojenští zástupci některých velvyslanectví zahraničních států.

Otázky obrany a bezpečnosti jsou právě v této době velice aktuální

První hlavní vystoupení patřilo ministru obrany Martinu Stropnickému (teze najdete v příloze). Ten v něm vycházel z hodnocení současného vnímání bezpečnostních rizik v kontextu událostí na Ukrajině. „Otázky obrany a bezpečnosti, obranné spolupráce, finančního rámce a našich obranných schopností jsou právě v této době velice aktuální,“ uvedl ministr Stropnický a pokračoval: „Jsem rád, že se o této problematice mluví intenzivněji také na půdě Poslanecké sněmovny a že se k ní konají i veřejná fóra jako je to dnešní.“

Změněná situace klade podle Stropnického na ozbrojené síly mnohem větší nároky. „Musíme dokončit důležité modernizační projekty, například nákup kolových vozidel. Pořídit novou techniku, např. radary a vrtulníky. Doplnit zásoby munice a výstroje a hlavně naplnit útvary vojáky na potřebné početní stavy,“ zdůraznil s tím, že postupné navyšování obranného rozpočtu je v této souvislosti jednoznačnou prioritou.

Obranné výdaje prošly fází dramatického poklesu po roce 2008

Vláda, které je Martin Stropnický členem, chce navyšovat rozpočet na obranu a ke zlepšení by mohlo dojít už od rozpočtu pro rok 2015. Zvyšování o jednu desetinu procenta každým rokem ale musí jít ruku v ruce s jeho co nejefektivnějším vynakládáním.

Zvláštní část svého vystoupení věnoval ministr obrany spolupráci se Slovenskem. Zde vidí cestu k velmi efektivnímu vynakládání prostředků na obranu ve společných projektech a stále užší spolupráci.

Po vystoupení ministra obrany v následující diskuzi vznesl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek dotaz, jak se projeví navyšování rozpočtu na obranu v navýšení zakázek pro český obranný průmysl.

Martin Stropnický v odpovědi zdůraznil fakt, že upřednostnění domácího obranného průmyslu je samozřejmou povinností, ale i tato skutečnost má svá úskalí. Především je třeba, aby čeští zbrojaři byli schopni nabídnout výrobek na úrovni těch zahraničních, a aby o něj mělo zájem i zahraničí. „Nesmíme však být v pozici toho, kdo ve snaze přednostně nakoupit domácí výrobek bude jednat neefektivně. Nepřeji si nic jiného než doporučovat náš domácí výrobek zahraničním partnerům,“ ujistil přítomné v žofínském sále ministr.

Jiří Hynek: Český obranný průmysl se za poslední dva roky neposunul kupředu

Velmi kritické vystoupení přednesl na Žofínském fóru právě Jiří Hynek, který poukázal na fakt, že se od roku 2012 vlastně nic nezměnilo a že na vině toho, že se obranný průmysl naší země za ty dva roky nijak výrazně neposunul kupředu, rozhodně není ministerstvo či vedení armády, ale zákonodárci.

Současný náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel byl ještě kritičtější, když varoval, abychom se nenechali ukolébat tím, že současná mezinárodně bezpečnostní situace nahrává tomu, že se více hovoří o výdajích na obranu a hledají se nejrůznější řešení. V sále na Žofíně se podle něho přesvědčují o nutnosti rychlých změn k lepšímu už ti přesvědčení, chybí v něm ale poslanci či senátoři, tedy ti, kteří o přerozdělování prostředků na obranu rozhodují.

V Česku chybí povědomí o potřebě obrany

„Bezpečnostní prostředí se nezměnilo a naše schopnosti v této souvislosti nevyžadují revizi,“ zdůraznil generál Petr Pavel, který hned v následují části svého vystoupení vyvracel některé mýty související s budováním armády. Podtrhl, že ozbrojené síly potřebují víc než peníze, a to stabilitu a předvídatelnost. Nutný je také dokument, dohoda, která by z úrovně vlády a předsedů nejsilnějších politických stran garantovala základ dlouhodobého plánování. Veřejnost si musí uvědomit, že stát potřebuje svou armádu, že je to nutnost. Občanské povědomí o potřebě obrany je to, co nám narozdíl od ostatních států velmi chybí a zde máme veliký dluh z posledních let.

Upozornil na skutečnost, že by představitelé firem sdružených v obranném průmyslu neměli v souvislosti s navyšováním rozpočtu na obranu očekávat porcování pomyslného medvěda. „To by bylo nešťastné,“ podtrhl náčelník Generálního štábu AČR. Vyzval firmy k větší aktivitě ve vývoji nových výrobků srovnatelných se světem, které armádě mohou nabídnout v určité perspektivě. Ujistil přítomné v sále, že do konce letošního roku bude zpracována koncepce výstavby AČR s výhledem na příštích deset let. Bude v ní uvedeno nejen co budou vojáci potřebovat, ale také za kolik.

Převzato z army.cz