Vláda schválila novely tří branných zákonů

Vláda České republiky na svém zasedání ve středu 6. listopadu 2013 schválila novely tří branných zákonů.

„Balíček novel zákonů byl jednou z našich hlavních priorit a představuje největší změnu branné legislativy od 90. let. Novela zákona o Vojenské policii už prošla vládou i oběma komorami parlamentu a nabyla účinnosti 27. září 2013. Dnes vláda schválila další tři důležité normy, zbývající by měla projednat příští týden,“ uvedl ministr obrany Vlastimil Picek.

„Novelizované normy, zejména zákon o vojácích z povolání, dají vojákům tolik potřebnou jistotu, stabilitu, řád a zejména perspektivu. Pomohou udržet konkurenceschopnost armády na trhu práce,“ zhodnotil přínos nových zákonů náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel.

Příští týden by měla vláda projednat návrhy zákonů o vojácích v záloze a o změně hranic vojenských újezdů, a dále novelu branného zákona. Všechny dokumenty následně poputují do Sněmovny a Senátu.


Hlavní změny dnes projednaných zákonů:

 

  • Novela Zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání

Vojáci z povolání jsou poslední profesní skupinou, u které systém jejich odměňování reguluje zastaralý zákon č. 143/1992 Sb., který nezohledňuje specifika služebního poměru vojáků z povolání, zejména plnění zvláštních úkolů, a to i v zahraničí, nutnou flexibilitu apod.

Novela zákona o vojácích z povolání nově propojuje zastávanou funkci s vojenskou hodností a služebním platem. Voják z povolání tak bude přesně vědět, že voják ve stejné hodnosti má kdekoliv v armádě stejný služební tarif a plní stejně náročné úkoly. Bude také přesně stanoveno, o kolik se mu zvýší plat při vzorném výkonu služby, a tak bude motivován ke kariérnímu postupu. Novela také přináší maximální snížení subjektivních vlivů při stanovování výše platu vojáka.

Nový platový řád je také přehlednější, snižuje jednotlivé položky platu z 12 na 7 a je nastaven tak, aby reálný plat většiny vojáků nepoklesl, nebo se mírně zvýšil.

 

  • Novela Zákona č. 170/2002 Sb., o válečných veteránech

Novela zpřísňuje a sjednocuje podmínky pro získání statusu válečného veterána tak, aby byla zachována jeho morální hodnota.

Zahraniční mise rozlišuje podle míry jejich nebezpečnosti. Mění také časový úsek výkonu služby, který bude nutný k získání statusu válečného veterána. Nebude tedy stačit současných 30 dnů v místě ozbrojeného konfliktu nebo v mírové operaci.

Nově bude nutný výkon služby nepřetržitě alespoň po dobu 90 kalendářních dnů v zahraniční misi v místě ozbrojeného konfliktu nebo v místě s výrazně zhoršenou bezpečnostní situací, nebo po dobu alespoň 360 kalendářních dnů v jiných zahraničních misích, které se uskutečnily na základě rozhodnutí mezinárodní organizace, které je Česká republika členem.

Rozšíří se zároveň okruh osob, které budou moci status válečného veterána získat. Nepůjde tak jen o příslušníky Armády ČR a Policie ČR, jako je tomu doposud, ale také o ostatní příslušníky bezpečnostních sborů (tj. Hasičského záchranného sboru, Celní správy a dalších) či civilní osoby, zaměstnance organizačních složek státu, kteří jsou vysíláni do zahraničních misí a jsou také vystaveni nebezpečí ohrožení či ztráty života.

 

  • Novela Zákona č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách

Současný zákon č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky již nevyhovuje potřebám ozbrojených sil z pohledu jejich řízení, plnění úkolů a zabezpečení.

Cílem návrhu je zejména upravit legislativní rámec nasazovaní vojáků k záchranným pracím a na likvidaci následků živelných pohrom tak, aby bylo možné pružně reagovat na krizové situace. S ohledem na výše uvedené se navrhuje revize institutu vojenských záchranných útvarů v textu zákona, a to z toho důvodu, aby k záchranným pracím nebo k likvidaci následků pohrom bylo možné neprodleně přímo povolat jakékoliv vojenské útvary, které disponují dostatečným množstvím vojáků a potřebné vojenské techniky.

Současná platná právní úprava, která vyžaduje přednostní nasazení specializovaných vojenských záchranných útvarů, se v praxi jeví jako překonaná, neboť tyto útvary nedisponují již dostatečným počtem vojáků (čítají cca 200 vojáků) ani vybavením. Nemohou tak být schopny čelit rozsáhlým živelným pohromám, s jakými se v posledních letech setkáváme, a dochází k přímému povolávání potřebného počtu vojáků bez ohledu na to, zda jsou zařazeni ve specializovaných vojenských záchranných útvarech.

Převzato z army.cz