5. 12. 2013
Ve středu se v pražském Domě armády uskutečnilo setkání terénních pracovníků, kteří pečují o válečné veterány – účastníky bojů za druhé světové války, s představiteli resortu obrany a zástupci předsednictva Československé obce legionářské.
Jednání se za resort obrany zúčastnili náměstkyně ministra obrany pro personalistiku Lenka Ptáčková Melicharová a zástupce ředitelky odboru válečných veteránů Milan Bachan.
Institut terénních pracovníků pro válečné veterány zřídilo ministerstvo obrany již v roce 2006. Především díky osobnímu kontaktu těchto pracovníků s veterány jsou známy nejen jejich aktuální počty, ale také zdravotní stav a sociální poměry. Součástí projektu je i bezplatná informační linka pro válečné veterány 800 111 603, kam se mohou v případě jakýchkoli dotazů obracet.
Na základě dotačního řízení provozuje od roku 2010 institut terénních pracovníků Československá obec legionářská. Dotační řízení vypisuje každoročně ministerstvo obrany.
„ V současnosti naši terénní pracovníci pečují o tisíc sto sedmdesát devět válečných veteránů,“ uvedl při vyhodnocení práce za rok 2013 vedoucí projektu Petr Hozlár a informace ještě doplnil: „O tento počet v celé republice, ve všech jejich krajích pečuje dvacet jedna terénních pracovníků a čtrnáct krajských koordinátorů.“
Vedoucí projektu za úspěch letošního roku považuje dva faktory. „Především jsme začali vydávat měsíční čtyřstránkový zpravodaj, který přes terénní pracovníky dostane na stůl každý veterán. Naleznou zde informace nejen z oblasti sociální, ale také ze života obce legionářské, sdělení z oblasti personální. Druhou věcí, které si vážíme je skutečnost, že se nám podařilo rozšířit spolupráci s ministerstvem obrany hlavně v oblasti osobních dat.“
Podle slov Petra Hozlára je zřejmé, že tou nejcennější devizou celého projektu je osobní nasazení terénních pracovníků, kteří se veteránům věnují nad rámce pracovní smlouvy, bez ohledu na čas a vzdálenost.
„Vám všem patří velké poděkování,“ uvedla na setkání terénních pracovníků náměstkyně ministra obrany pro personalistiku Lenka Ptáčková Melicharová a dodala: „Nebýt vás, vašeho osobního kontaktu, život mnohých válečných veteránů by byl nesnadný.“ Náměstkyně ministra také uvedla, že si je vědoma určitých složitostí souvisejících s každoročním výběrovým řízení na získání dotace, ale všechny přítomné ujistila, že „resort s terénními pracovníky počítá i v následujících letech".
Práce těchto lidí v celé republice si velice váží také místopředseda Československé obce legionářské Jindřich Sitta. „Důležité je, že se podařilo zvýšit počet osobních návštěv. Terénní pracovníci svoji práci neberou jako zaměstnání, ale přistupují k ní srdcem. Mnoho návštěv se uskuteční nad rámec možného finančního ohodnocení, dělají to zadarmo v osobním čase a často na úkor své rodiny. Tyto návštěvy a kontakty jsou často již na úrovní osobního přátelství s téměř rodinnými pouty a vazbami.“
Převzato z army.cz