Vlastimil Picek zhodnotil své působení ve funkci ministra obrany

Ministr obrany Vlastimil Picek vystoupil na bilanční tiskové konferenci. Zhodnotil své působení ve funkci, představil úspěchy a nastínil i současné priority resortu obrany.

Vlastimil Picek byl jmenován ministrem 19. března 2013, před nástupem do funkce si vytýčil tři základní cíle svého působení: dokončit balíček branných zákonů, dojednat nové podmínky prodloužení kontraktu na pronájem letounů Gripen a dokončit transformaci resortu obrany.

Balíček branných zákonů – největší změna branné legislativy za posledních 15 let

„Sedm z osmi zákonů se podařilo schválit vládou ČR a tyto zákony doputovaly do Poslanecké sněmovny,“ uvedl Vlastimil Picek s tím, že zákon o Vojenské policii vstoupil v platnost vloni v říjnu, dva zákony jsou ve Sněmovně připraveny do druhého čtení. Další zákony, které vláda schválila, jsou ve Sněmovně, a je předpoklad, že se jimi poslanci začnou zabývat na prvním čtení.

Pro fungování Armády ČR je z tohoto balíku podle Picka nejdůležitější novela zákona č. 221/1999 Sb., o vojácích z povolání, kterou inicioval už jako náčelník Generálního štábu AČR, a jež zavádí jednotný platový řád provázaný s hodnostní strukturou a vojáky dlouho očekávaný kariérní řád. „Myslím, že vojáci si zaslouží, aby tento zákon vešel v platnost co nejdřív,“ zdůraznil Vlastimil Picek.

Mediálně sledované je rovněž téma vojenských újezdů. „Trochu mne mrzí, že se tento zákon stal předmětem diskuzí v rámci předvolebního boje. Je otázka, jak se k tomu postaví zákonodárci, my, tedy resort, víme, že máme nadbytek vojenských újezdů, a že se minimálně jednoho potřebujeme zbavit. Potřebujeme změnit hranice, aby obce mohly být samostatné a mohly si samy hospodařit,“ uvedl Picek s tím, že pokud zákon projde Poslaneckou sněmovnou, ušetří resort minimálně 77 milionů.

Nadzvukové letectvo: prodloužení pronájmu gripenů bude levnější o třetinu

V roce 2015 končí desetiletý pronájem čtrnácti nadzvukových letounů JAS-39 Gripen, které si Česká republika pronajala od Švédského království. „Myslím, že se nám podařilo vyjednat velmi dobrou cenu, roční platba je o třicet procent nižší,“ řekl Picek a zmínil, že otázku budoucnosti nadzvukového letectva začal řešit už jeho předchůdce Alexandr Vondra.

K podpisu dodatku ke smlouvě na pokračování pronájmu by mělo dojít nejpozději do 31. března 2014, současná smlouva o pronájmu bude prodloužena o dvanáct let, tj. do roku 2027, s případnou opcí na další dva roky. Dojednaná cena také obsahuje závazek průběžné modernizace a technického zhodnocování. "Letoun bude plně interoperabilní a kompatibilní se všemi letouny Aliance," zdůraznil Picek. Materiál by podle slov Vlastimila Picka měla dokončit nová vláda, jež vzešla z řádných voleb.

Transformace resortu přinesla úsporu půl miliardy

Třetí prioritou, jíž si Vlastimil Picek po nástupu do funkce stanovil, byla transformace resortu. Její součástí bylo zjednodušení struktury armády i ministerstva, došlo ke zrušení dvou operačních velitelství – Velitelství společných sil a Velitelství sil podpory a vytvoření agentur, které jsou obslužným a podpůrným prvkem zabezpečujícím v dané oblasti celý resort. „Armáda přešla ze struktury brigád na strukturu pluků, snížil se počet leteckých základen o jednu a opustili jsme také posádku Rakovník,“ jmenoval Picek některé změny.

„I přestože jsme z organizačních důvodů propustili přibližně 1800 osob, z toho více než sedm set vojáků a 1041 občanských zaměstnanců, tímto krokem se podařilo v resortu obrany ušetřit částku kolem 530 milionů,“ uvedl Vlastimil Picek. Změny, jimiž resort prošel, se podle něj osvědčily a je potřeba v tomto trendu pokračovat.

Další úspěchy: vojáci v zahraničních operacích, prodej nepotřebného majetku a letounů L-159

Ministerstvu obrany se výrazně dařilo na poli prodeje nepotřebného majetku. V loňském roce za něj utržil rekordních 1,4 miliardy korun. „Tyto finanční prostředky mohou být použity pro rozvoj resortu obrany a měly by být použity na nové investice,“ sdělil Vlastimil Picek.

Jako úspěch označil odprodej nepotřebných 28 podzvukových taktických letounů L-159. Začátkem února by měla být definitivně podepsaná smlouva s americkou firmou Draken International. Letouny budou prodány prostřednictvím společnosti Aero Vodochody, která zajistí i obnovení provozuschopnosti.

„Nejenže tím resort vydělá finanční prostředky, které může opět vložit do investic, ale také již nebudeme financovat údržbu, která nás od roku 2006 stála zhruba 260 milionů,“ řekl Vlastimil Picek.

Co se týče úspěchu českých vojáků v zahraničí, zmínil úspěšné působení a bezproblémový odchod z Afghánistánu a také zahájení nových misí. Jde o EUTM Mali, kde 38 vojáků chrání velitelství výcvikové mise a cvičí příslušníky tamní armády, dále ISAF Bagram – zde 149 vojáků strážní roty chrání letiště Bagrám a MFO Sinaj, kde je nasazen letoun CASA C-295M.

Ministerstvo obrany rovněž prohloubilo spolupráci se svými partnery: významně se zvýšila četnost vzájemných česko-slovenských a česko-polských kontaktů. Velice dobře se podle Picka spolupracuje a úspěšně se rozvíjí společný projekt v rámci V4, kterým je výstavba a příprava společného bojového uskupení EU Battlegroup pro pohotovost v první polovině 2016. „Dnes jsem se vrátil z Bratislavy, kde jsme se s panem ministrem Glváčem shodli, že je naše spolupráce na vysoké úrovni, pracuje nám osm pracovních skupin v jednotlivých oblastech a přináší to ovoce. Nakousli jsme také otázku společné ochrany vzdušného prostoru, případně společného pořizování některých akvizic,“ prozradil Picek a doplnil, že do budoucna chtějí obě země společně řešit otázku radarového obrazu, neboť jak slovenská, tak česká strana používají zastaralé radiolokátory ruské provenience. Pokud by slovenská armáda hypoteticky přešla na projekt Gripen, dovedl by si ministr Picek do budoucna představit společné zabezpečení vzdušného prostoru obou zemí. „Dovedu si představit i vyšší fázi, kdy máme společnou letku taktických letounů, případně i společnou vlastní jednotku,“ dodal.

 

V závěru tiskové konference se ministr obrany zamýšlel nad otázkou, co mohlo dopadnout lépe. Na podzim minulého roku se sice podařilo vyjednat navýšení rozpočtových prostředků MO o cca 1 miliardu korun, usnesením rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny z prosince 2013 byl však celkový objem výdajů kapitoly MO snížen o 731 milionů korun.

Vlastimil Picek hovořil také o svém budoucím působení mimo resort. „V podstatě celý svůj život jsem pracoval pro armádu. (…) Je to pro mě srdeční záležitost a chtěl bych  v této oblasti dále pokračovat v práci,“ sdělil ke své budoucí roli na Pražském hradě, kde se bude zabývat nejen otázkami týkající se armády, ale zaměří se také na oblast politicko-vojenskou.

Vlastimil Picek hovořil i o svém nástupci. Nový ministr by podle jeho slov neměl šetřit na mandatorních výdajích, počty zaměstnanců resortu jsou na hraně. Měl by se spíše zaměřit na stabilizaci organizační struktury a detailně se s resortem seznámit, než bude dělat zásadní kroky. Nový ministr by měl obsadit některé manažerské pozice. Jde například o pozici šéfa legislativy, ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování, bezpečnostního ředitele a generálního ředitele. Také by podle vyjádření Picka měl do budoucna řešit pozici ředitele Vojenského zpravodajství.

Na závěr Vlastimil Picek poděkoval médiím za spolupráci, která podle něj byla velmi dobrá. „Ne vždy jsme byli naladění na stejnou strunu, ale myslím, že jsme se k sobě chovali korektně a doufám, že to tak bude i do budoucna.“

Převzato z army.cz