Konference ve Splitu se zabývala aktuálními bezpečnostními otázkami

Minulý týden se náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel zúčastnil dvoudenní konference náčelníků generálních štábů zemí střední Evropy, jejíž každoroční konání se stalo již téměř tradicí. Ta letošní – třetí – se po Maďarsku a Polsku uskutečnila v chorvatském Splitu a jednání se dotýkala aktuálních bezpečnostních témat.

Kromě České republiky, zastoupené generálem Petrem Pavlem, se konference zúčastnili zástupci Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska a Rumunska. Konferenci stejně jako každý rok i letos zastřešovalo velitelství amerických vojsk v Evropě (US EUCOM) v čele s generálem Philipem M. Breedlovem, který je zároveň vrchním velitelem spojeneckých vojsk v Evropě (SACEUR). Přizváni byli také zástupci partnerských amerických národních gard účastnických zemí.

První den konference se konala bilaterální jednání mezi US EUCOM a zástupci jednotlivých zemí. Tématem schůzky generála Breedlova a české delegace byl především vývoj v Afghánistánu po roce 2014 a s ním související plánované nasazení Armády ČR v této zemi. Hovořilo se i o příspěvku České republiky do projektu „Smart Defence“, kdy generál Breedlove ocenil českou iniciativu v oblasti vytvoření tzv. MATC (Multinational Air Training Centre) – mnohonárodního centra leteckého výcviku.

Druhý den konference se nesl převážně v duchu aktuálního dění na Ukrajině. Představitelé zemí se shodli na tom, že současná situace vyžaduje společný postup Aliance pokud jde o odpověď na přístup Ruska k řešení krize. Je nezbytné ho analyzovat také z pohledu možného opakování v dalších zemích s výrazným zastoupením obyvatelstva ruského původu, zejména v Pobaltí. Obecné podfinancování rozpočtů na obranu většiny zemí NATO je v této souvislosti vnímáno jako závažné riziko. Krymská krize a její možné rozšíření na východní Ukrajinu je pro politickou i vojenskou část NATO impulsem k vážnému zamyšlení nad udržitelností dosavadního trendu.

Účastníci konference se dále shodli, že NATO by mělo vynaložit úsilí k zintenzivnění spolupráce při společných cvičeních všech druhů a úrovní, aby mohla být zachována kontinuita schopností, kterých se podařilo dosáhnout během téměř desetiletého společného působení v misi ISAF v Afghánistánu. V této souvislosti všichni ocenili také přínos spolupráce s národními gardami jednotlivých států USA.

V neposlední řadě byla zmíněna potřeba konkrétních kroků směrem k posílení schopností v oblasti kybernetické obrany (Cyber Defence) a budování jejích kapacit nejen na národní, ale i mezinárodní úrovni. Široké využití informačních technologií v současném světě představuje vznik nového prostředí, ve kterém může být veden "válečný konflikt" a stejně jako jakýkoli jiný útok na člena Aliance by i kyberútok měl být považován za regulérní útok, a tím pádem by k němu mělo být přistupováno podle článku V. Washingtonské dohody.

Převzato z army.cz