10. 4. 2014
Ve středu 9. dubna se ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel zúčastnili jednání v Poslanecké sněmovně.
Důvodem účasti na schůzích Výboru pro obranu a Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR bylo informovat poslance o aktuálním dění v souvislosti s optimalizací počtu a rozlohy Vojenských újezdů AČR. Návrh zákona nejen upravuje okrajové části stávajících čtyř vojenských újezdů, ale také předpokládá zrušení Vojenského újezdu Brdy, který se stal pro českou armádu nepotřebným.
Hosty na pravidelné schůzi Výboru pro obranu přivítal jeho předseda David Kádner, který předal úvodní slovo ministru obrany. Martin Stropnický zopakoval důvody, které vedly ministerstvo obrany k podání návrhu zákona. Ten optimalizuje rozlohu čtyř vojenských újezdů, které slouží k výcviku domácích i zahraničních vojáků a počítá se zrušením Vojenského újezdu Brdy.
Zmínil důvody, jež vedly k tomuto rozhodnutí, a seznámil poslance s kroky, které dosud učinil jeho resort k tomu, aby byl dodržen harmonogram k přijetí zákona.
„Ministerstvo dělá to, co slíbilo obcím a krajům,“ uvedl ministr Stropnický a poukázal na fakt, že už nelze s přijetím zákona otálet. Zdůraznil, že paradoxně jsou dnes pro brdský vojenský újezd více nebezpeční lidé nerespektující zákaz vstupu než nevybuchlá munice.
Zpravodaj středečního jednání Výboru pro obranu Ivan Gabal argumentoval, že občané žijící ve vojenských újezdech jsou kráceni na některých svých elementárních právech. To proto, že žijí v jiném režimu, pod vojenskou správou. Také proto navrhl, aby původní postup, tedy přerušit projednávání a dát prostor oponentům, byl zrušen a výbor pustil návrh zákona do druhého čtení v nejbližším možném termínu zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Jeho kolega Václav Klučka s ním souhlasil a doporučil usnesením podpořit tento vládní návrh. Poslanec Igor Jakubík uvedl, že podpora zákona bude jasným signálem vyslaným ostatním výborům i široké veřejnosti.
Poslankyně Jana Černochová uvedla, že mnozí z poslanců už byli několikrát podrobně seznámeni se zněním navrhovaného zákona a že se nechce přít s generály, kteří vědí, co dělají. Její rozhodnutí zákon podpořit je neměnné. Proto navrhla, aby Výbor pro obranu rozhodl už při středečním jednání.
Tak se také stalo a třináct poslanců ze čtrnácti (jeden se zdržel) hlasovalo pro přijetí usnesení, kterým pošlou návrh zákona do druhého čtení v Poslanecké sněmovně.
Ministr obrany Martin Stropnický poté absolvoval jednání na Výboru pro životní prostředí, kde schůzi řídil jeho předseda Robin Böhnisch.
Také tady ministr obrany uvedl důvody, které vedly jeho předchůdce k podání návrhu novelizace zákona o vojenských újezdech. Poslance seznámil s dosavadním průběhem prací, které souvisejí s celým spektrem nezbytných úkonů, které je nutné v tomto případě učinit.
Přiznal, že žádné řešení není ideální, ale pracovníci ministerstva obrany se snaží ve spolupráci s dalšími zainteresovanými složkami minimalizovat možné dopady tohoto kroku.
Na jeho slova navázal náměstek ministra životního prostředí Vladimír Dolejský, který se také tohoto jednání účastnil: „Termín 1. ledna 2016 je reálný. Jasnou ambicí chráněné krajinné oblasti je otevřít přírodu a krajinu pro ukázněnou veřejnost. Ta se zde může vzdělávat i aktivně odpočívat.“
Po debatě poslanců výboru bylo nakonec přijato usnesení, kterým všichni členové Výboru pro životní prostředí jednomyslně doporučili Poslanecké sněmovně přijmout vládní návrh zákona a poslanec Michal Kučera doplnil bod, kterým Výbor pro životní prostředí apeluje na to, aby v den zrušení Vojenského újezdu Brdy, tedy 31. 12. 2015, zde vznikla od 1. 1. 2016 chráněná krajinná oblast.
„Mám z dnešních jednání pozitivní pocit. Žádná nová výtka a nebo výhrada, na kterou bychom neuměli reagovat, nezazněla. Jsem umírněným optimistou, přestože vím, že v prvním čtení v Poslanecké sněmovně byla debata velmi bouřlivá,“ shrnul středeční jednání ve výborech Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ministr Martin Stropnický.
Převzato z army.cz