9. 6. 2014
Protivník se skrýval dole v údolí mezi budovami obce Bouda. Před chvílí palbou z kanónových samohybných houfnic Dana vz. 77 rozkryl své poslední palebné postavení. V tomto okamžiku již měl velitel našeho úkolového uskupení k dispozici veškeré informace. Ze všeho nejdřív vyřadil palbou protivníkovy tanky. Pak přivolal zálohy a zasadil rozhodující úder. Když se k obci Bouda přiřítila vozidla Kajman, začínala již poslední fáze boje. Vojáci, kteří z nich vyskákali, velice rychle osadu obsadili a vyčistili ji.
Hlavní ukázka Armády České republiky na 25. ročníku Dne pozemního vojska Bahna 2014, který se uskutečnil v sobotu 7. června ve Vojenském újezdu Brdy, měla velice aktuální scénář. Dvě země vedly spor o separatistickou provincii, vše vyvrcholilo obsazením jejího území – v tomto případě osady Bouda. Úkolové uskupení „našich“ mělo za úkol vytlačit protivníka z této oblasti. A to s podporou vzdušných sil, konkrétně vrtulníky Mi-35 a výsadkem z vrtulníku Mi-171. Útočná operace zaměřená na vyhledání a zničení nepřítele byla postavena na jednotkách 7. mechanizované brigády a doplněna o další prvky z celé AČR. Podle velitele Pozemních sil AČR generálmajora Jána Gurníka návštěvníkům demonstrovala „tvrdou válku“ – boj proti nepříteli, který zaujal určité pozice. „Novinkou bylo to, že se vždycky útočilo od prostoru diváka. Pro letošní rok jsme to otočili a diváci se cítili jako jednotka, na kterou je útok prováděn. Měli možnost vcítit se do kůže toho, kdo brání teritorium,“ přiblížil Gurník jeden z vrcholů akce.
Pořadatelé vzpomínali, že prvního ročníku této akce se v roce 1990 zúčastnilo zhruba padesát lidí a dvanáct kusů techniky. Letošní statistika byla naprosto odlišná. Jen na organizování Dne pozemního vojska se podílelo přes 800 vojáků s více než 250 kusy pozemní techniky. Moderní výzbroj armády doplnilo na 100 kusů historické vojenské techniky a 300 členů vojenských historických klubů. Krásné slunečné počasí přivítalo na padesát tisíc návštěvníků. Akce se zúčastnil například předseda Vlády ČR Bohuslav Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček, ministr obrany Martin Stropnický, náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Petr Pavel, všichni náměstci ministra obrany a další hosté.
„České ozbrojené síly dokazují svoji profesionální připravenost v zahraničních misích a společných cvičeních s našimi spojenci stejně jako při odstraňování následků živelných katastrof. Chtěl bych vás všechny ujistit o tom, že vláda si uvědomuje svoji odpovědnost za stav ozbrojených sil. Naším cílem je zastavit dosavadní trend, kdy po řadu let klesaly prostředky určené na financování obrany. Jsem přesvědčen o tom, že současně je velmi důležité usilovat o to, aby se tyto peníze vynakládaly maximálně hospodárně a maximálně efektivně. Připravujeme rozpočet země na příští rok. Myslím si, že je velice důležité, aby ministerstvo obrany mohlo počítat v tomto období alespoň s částkou 43,5 miliardy korun,“ řekl při této příležitosti premiér.
„Česká republika zakládá svoji bezpečnost na silných spojeneckých vazbách, na našem členství v NATO. Akceschopná a bojeschopná armáda je nejlepším potvrzením toho, že naše země je tím nejlepším spojencem při zajišťování společné obrany. Den pozemního vojska nám zároveň připomíná minulé boje naší armády. A zároveň také lidi, kteří položili život za svoji vlast. Važme si toho, že žijeme v míru a nezapomínejme na ty, díky kterým máme tento mír. Armáda nám dnes, pevně věřím, předvede, že tito hrdinové mají své nástupce. Jsem přesvědčen, že můžeme být všichni hrdi na naši armádu,“ dodal Sobotka.
Slavnostní zahájení Dne pozemního vojska doprovázel přelet formace letounů CASA C-295M, L-159 a Jas 39 Gripen. Z letounů CASA se rovněž uskutečnil hromadný seskok výsadkářů, kterému předcházelo vysazení materiálu na nákladních padácích MPS 85.
„Není nic horšího než dělat ministra obrany a říkat, že armáda nemá peníze. Seznamuji se s jednotlivými útvary a mluvím s vojáky o věcech, které je trápí. Děláme všechno proto, aby se to postupně zlepšilo. Je strašně důležité, abyste vy, kteří financujete armádu ze svých daní, viděli, co umí, co dovede, jak je připravená, jakou má výzbroj, jaké má nasazení. Pro mne je strašně důležité, že tady dnes jste, a že se na vlastní oči můžete přesvědčit, že naše armáda má vysokou úroveň, a že na ni můžeme být právem hrdi. Můžeme se na vlastní oči přesvědčit, že armáda není nějaký přívěsek, ale že je součástí naší státnosti,“ řekl k divákům ministr obrany Martin Stropnický.
Na něj navázal náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel: „Projevy mých předchůdců jsou znakem toho, že obranu této země začínáme pojímat opravdu vážně. Že nechceme být jakýmsi přívěskem našich aliančních partnerů, ale naopak rovnocenným přispěvatelem, a že pro svoji obranu jsem schopni také něco udělat. Velice si vážím přítomnosti vás všech. Je to odraz vašeho zájmu o armádu, vojenskou techniku a vojenskou historii. Je to ale také pro nás výraz důvěry, které si velmi ceníme.“
Divácky velice zajímavé byly i dvě hlavní historické ukázky připomínající 100 let od vzniku československých legií na začátku 1. světové války a 70 let od zahájení Dukelské operace během 2. světové války. Především piloti historických letounů v tomto případě prokazovali skutečné mistrovství.
Hlavní dynamické akce doplňovala řada dalších. Diváci si mohli například prohlédnout Mobilní soustavu geografického zabezpečení operačního stupně SOUMOP, kterou vojáci doposud využívali k plnění úkolů v zahraniční operaci ISAF v Afghánistánu, veškeré modifikace vozidla Pandur z výzbroje 41. a 42. mechanizovaného praporu a další techniku.
- Hlavními organizátory akce bylo Velitelství pozemních sil, Nadace pozemního vojska AČR, Sekce podpory Ministerstva obrany, Vojenská policie, Policie ČR, Vězeňská služba ČR, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, Československá obec legionářská a kluby vojenské historie.