Pro všechny budou platit stejná pravidla, chválí poslanci novelu zákona o vojácích z povolání

Vojáci budou mít jistotu, za jakých podmínek do armády vstupují, a pro všechny budou platit stejná pravidla – shodují se na největších pozitivech novely zákona č. 221/1999 členové výboru pro obranu. Materiál včera neformálně projednali na výjezdním zasedání na Měříně.

„Novela zákona nastaví principy, aby v armádě mohl být zaveden nový kariérní řád. Tedy jasně stanoví, co musí který voják splňovat, aby mohl být jmenován do vyšší hodnosti nebo se posunout na vyšší pozici. Nový bude i platový řád, který bude objektivnější, spravedlivější a bude podporovat kariéru vojáka. Zároveň zamezí kuriózním situacím, které jsou dnes v armádě poměrně běžné, že je-li voják jmenován do vyšší hodnosti, poklesne mu plat,“ shrnuje hlavní změny ministr obrany Martin Stropnický.

„Systém bude průhlednější. Voják si jednoduše spočítá, kolik dostane, splní-li požadované podmínky,“ říká Petr Vančura, personální ředitel ministerstva obrany.

Novela zákona nově propojí zastávanou funkci s vojenskou hodností a služebním platem. Voják tak bude přesně vědět, že jeho kolega ve stejné hodnosti má kdekoliv v armádě stejný služební tarif a plní stejně náročné úkoly.

„Nestane se ale, že by na odboru pracovali čtyři podplukovníci, z nichž jeden bude ve vedoucí funkci, a všichni budou pobírat stejný plat. V této hodnosti zůstane jen vedoucí, maximálně jeho zástupce. Ti ostatní půjdou s hodností dolů, a tím pádem budou pobírat nižší plat,“ vysvětluje Vančura.

 

„Určitě dojde k situaci, kdy někteří vojáci si finančně pohorší, ale pro drtivou většinu bude nový systém výhodnější,“ tvrdí Petr Vančura. Pokles se podle něj bude týkat především těch, u nichž podstatnou část příjmů tvoří nepravidelné složky platu, tedy služební pohotovost nebo práce přesčas. „Je potřeba rozlišovat, zda jsou dnes tyto složky platu poskytovány objektivně – zda nelze činnost zabezpečit jinak nebo nejsou navyšovány uměle,“ dodává.

Skupinám vojáků, které vykonávají klíčové činnosti pro fungování ozbrojených sil – například piloti gripenů – bude armáda pokles kompenzovat. Poslouží jí k tomu takzvaný stabilizační příspěvek, který může podle zákona činit až 28 tisíc korun měsíčně.

Vojáci nyní dostávají k základnímu platu řadu příplatků, kam kromě přesčasů a pohotovostí patří například příplatek za vedení či za hodnost. Ty všechny novela zruší, nahradí je ale jiné: stabilizační příspěvek, který budou dostávat nejen jmenovaní piloti, ale všichni vojáci z povolání. Zvláštní příplatek dostanou vojáci, jejichž práce je vysoce riziková – například pyrotechnici. Součástí platu bude i třítisícový příspěvek na bydlení včetně dalších tří set korun za každého dalšího člena domácnosti.

„Za poslední dva měsíce, jsem měl mnoho schůzek s bývalými i současnými vojáky vyšších i nižších důstojnických sborů. A ve většině od nich slyším, že novela zákona o vojácích je potřeba,“ komentuje novelu předseda sněmovního výboru pro obranu David Kádner. „Všichni budou mít stejná pravidla, a všichni noví, kteří vstoupí do armády, budou vědět, za jakých podmínek budou v armádě sloužit. To dosud nebylo, systém se pořád měnil a nebyl férový,“ dodává a doufá, že neformální sezení nad tímto zákonem s představiteli resortu obrany nebylo poslední.

převzato z army.cz