Armáda se loučí s vojáky, kteří padli v Afghánistánu

Štábní praporčík i.m. Ivo Klusák byl a zůstane navždy v srdcích svých blízkých i kamarádů, zaznělo dnes z úst ministra obrany Martina Stropnického při smutečním aktu v obřadní síni v Jičíně, kam se s příslušníkem 43. výsadkového praporu přišly rozloučit stovky lidí.

Jeho památce se poklonili kromě blízkých také představitelé státu a armády. Mezi smutečními hosty nechyběl ani pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka.

Ivo Klusák prožil celou vojenskou kariéru u 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Prošel několika zahraničními misemi. „Ten, před jehož památkou se dnes skláníme, zahynul při výkonu služby. Ivo Klusák přinesl nejvyšší oběť práci, kterou si zvolil. Nevybral si však svůj osud. Protože ten, jak známo, si svou cestu vždycky najde sám,“ uvedl ve smutečním projevu ministr Martin Stropnický.

Stejně jako kolegové Ivo Klusáka, byl i on posmrtně jmenován na základě rozkazů ministra obrany do hodnosti štábního praporčíka. Rovněž byl vyznamenán za hrdinství v boji v zahraniční operaci ISAF Křížem obrany státu ministra obrany ČR in memoriam.

Poslední sbohem desátníku Janu Šenkýřovi se uskutečnilo v Hradci Králové

Po posledním rozloučení a pohřbu štábního praporčíka i.m. Davida Beneše ve čtvrtek 17. července v Chomutově, dali v pátek 18. července v Hradci Králové blízcí a známí, představitelé státní správy a samosprávy, a také široká veřejnost, poslední sbohem desátníku Janu Šenkýřovi.

S příslušníkem chrudimského výsadkového praporu se přijely rozloučit desítky jeho kamarádů a spolubojovníků. U rakve stála čestná stráž a účastníci rozloučení jen stěží zadržovali při promluvě kaplana 4. brigády kapitána Petra Fialy slzy.

Ministr obrany Martin Stropnický svými rozkazy vyznamenal desátníka Jana Šenkýře, který padl při výkonu služby v zahraniční operaci na území Afghánistánu, Křížem obrany státu ministra obrany ČR in memoriam. Zároveň jej jmenoval do hodnosti štábního praporčíka in memoriam.

Poslední rozloučení s vojákem Armády České republiky se uskutečnilo s vojenskými poctami. Nechyběly průlety bojového vrtulníku Mi 24/35, který třikrát přelétl nad obřadní síní, ani čestné salvy do tónů smutečního pochodu Pax Vobis, který zahrála Ústřední hudba AČR.

V Týništi nad Orlicí se lidé rozloučili se štábním praporčíkem i.m. Liborem Ligačem

Druhým vojákem chrudimského výsadkového praporu, kterému se v pátek 18. července dostalo vojenských poct při posledním rozloučení, byl desátník Libor Ligač.

Spolu s rodinou a nejbližšími se jeho památce přišli poklonit nejen představitelé státu, ale také jeho kamarádi.

Při smutečním obřadu promluvil vojenský kaplan nadporučík Jan Böhm. Liborův kamarád ze 2. roty chrudimského praporu pak přečetl dopis, který mu na rozloučenou poslali jeho kamarádi z Afghánistánu. Uvedli v něm, že Ligiho znali jako zkušeného výsadkáře, schopného odstřelovače, vždy výborně připraveného, prostě skvělého vojáka. A výborného kamaráda, který vždy dokázal podržet svůj tým.

„Odpočívej v pokoji, brácho, bylo nám ctí s Tebou sloužit. To říkám za celou 2. rotu 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Všem nám budeš moc chybět,“ zaznělo.

Také desátník Libor Ligač byl na základě rozkazů ministra obrany Martina Stropnického vyznamenán Křížem obrany státu ministra obrany ČR in memoriam a byl posmrtně jmenován do hodnosti štábního praporčíka.

Poslední rozloučení s rotmistrem Davidem Benešem se uskutečnilo v Chomutově

Ve čtvrtek 17. července se v chomutovském kostele sv. Ignáce uskutečnilo poslední rozloučení s příslušníkem 41. mechanizovaného praporu rotmistrem Davidem Benešem, prvním z pětice vojáků, kteří zemřeli v Afghánistánu minulý týden na následky sebevražedného atentátu.

Dát mu poslední sbohem přišly stovky lidí. Vedle nejbližších příbuzných a kamarádů převážně z armády, to byl i předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček, předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch, 1. náměstek ministra obrany Jiří Borovec, náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel.

Smuteční obřad zahájil přelet vrtulníků, po něm následovala skladba „Andante Religiozo“ v podání Ústřední hudby AČR. Velmi osobní byl smuteční projev velitele 41. mechanizovaného praporu podplukovníka Zdeňka Mikuly, který na svého podřízeného vzpomínal s neskrývaným dojetím. Byl to voják, na kterého bylo spolehnutí. A výborný kamarád.

Součástí smutečního ceremoniálu bylo povýšení rotmistra Beneše in memoriam do hodnosti štábního praporčíka. Zároveň mu bylo uděleno resortní vyznamenání Kříž obrany státu. Vyznamenání společně s dekretem předal do rukou matky rotmistra Beneše 1. náměstek ministra obrany Jiří Borovec.

Ostatky štábního praporčíka in memoriam Davida Beneše byly následně převezeny na městský hřbitov v Chomutově, kde byly za slavnostních poct uloženy do země.