29. 7. 2014
V lesích Ralska se tento víkend už tradičně ponořilo třináct set nadšenců do svých rolí – vojáků koaličních sil ISAF či Afghánské národní armády, tamní policie, řadových obyvatel i Talibanců. A pokusili se tvořit co nejreálnější situace, v čemž jim pomáhali i profesionální vojáci.
Ministerstvo obrany mělo svou prezentaci na této akci už potřetí. Během čtvrtečního odpoledne byla v místě nainstalována informační výstava „Příprava občanů k obraně státu“ a ve stánku byly testovány znalosti účastníků, kteří sem byli odesíláni rovnou od registrace do hry. Ti úspěšnější si odnášeli drobné upomínkové předměty. Bylo milým překvapením, že ve znalostech české armády, její historie i současnosti, dosáhl jednoho z nejvyšších skóre tým ze Slovenska.
V pozdním odpoledni dorazili na místo vojáci 103. centra CIMIC/PSYOPS z Olomouce, kteří se zapojili již před rokem. Přivezli si novinku – vůz Land Rover vybavený na míru zhotovenými ampliony a zesilovačem (poprvé jej měli možnost vidět návštěvníci letošních Bahen). Bezprostředně otestovali jeho funkčnost, když projížděli celý herní prostor – pět afghánských vesnic a tři základny ISAF a ANA – aby jejich osazenstvo pozvali na večerní přednášky.
V hlavním městě herní provincie Khas-Konaru pak vojáci představili necelé stovce zájemců úkoly útvaru. Pozornost dále věnovali afghánským zvykům tak, aby hráči byli schopni lépe dostát svým rolím. Obdobnou přednášku, ale tentokráte uzpůsobenou potřebám představitelů koaličních sil, uspořádali vojáci v pozdních večerních hodinách také na spojenecké základně. Zde byl kromě specifik muslimské a zvláště afghánské kultury kladen důraz na provádění psychologických operací.
Tím se ovšem stihla lépe inspirovat první skupina. Simulace totiž odstartovala přesně o půlnoci a už po jedné hodině ranní narušili spánek na základně ISAF „Afghánci“, kteří do vlastních reproduktorů střídavě vykřikovali nejrůznější hesla a pouštěli arabskou hudbu. Před pátou ráno se odbojové skupině dokonce podařilo vniknout na základnu: „Probudila nás salva z airsoftového kulometu přímo na náš stan. Líbilo se mi, jak byla následně organizována obrana, pokyny byly srozumitelné, dokonce včetně detailů jako přivolání medika. Nelišilo se to příliš od toho, jak bychom postupovali jako profesionálové,“ zhodnotil rotmistr Milan Vrba.
Ten současně následující den reagoval pružně na poptávku obyvatel Khas-Konaru a jako instruktor bojového systému MUSADO MCS zavedeného v naší armádě zorganizoval spolu s nadrotmistrem Martinem Krestou hodinu a půl trvající seminář sebeobrany. Jejich kolega, rotmistr Aleš Hejral, zatím pobýval na checkpointu mezi vesnicemi Herat a Sarkání, kde mentoroval práci rakouských rezervistů, kteří si přijeli na akci otestovat své dovednosti: „Musel jsem jim při osobních prohlídkách například ukázat, že u elektroniky, zejména fotoaparátů, je třeba zkontrolovat jejich funkčnost, aby se v nich neskrývala výbušnina.“
Po závěrečném pátečním de-briefingu se představitelé armády i ministerstva vydali domů. Simulace pak pokračovala až do nedělního poledne a soudě podle ohlasů, včetně vstupů České televize, se opět velice vydařila. „Příští rok bychom rádi byli přímo součástí hry a kromě předávání našich zkušeností účastníkům také sami cvičili naše dovednosti,“ uzavřel nadrotmistr Kresta.
Převzato z army.cz