18. 11. 2014
U koleje Josefa Hlávky a v kasárnách 17. listopadu v Praze - Ruzyni si nejvyšší státní představitelé připomněli 75. výročí uzavření vysokých škol nacisty. Zároveň se vzpomínalo i na začátek pádu komunistické totality před pětadvaceti lety.
Začátek Sametové revoluce si ministr obrany Martin Stropnický připomenul společně s vicepremiérem Andrejem Babišem, ministryněmi Helenou Válkovou a Karlou Šlechtovou už v ranních hodinách. Před pamětní deskou k 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze položili kytice a zapálili svíčky. Ministr obrany si po pietním aktu posteskl, že se o našich novodobých dějinách ve školách téměř neučí a děti mají o komunistické totalitě zkreslenou představu: „Totalitní režim nebyl jen o tom, že nebyly banány a nedalo se cestovat. Byla to permanentní šikana, prosazování podprůměru, a to že za vás rozhodovali kariérističtí a bezcharakterní hlupáci.“
Poté se ministr obrany společně s ředitelem sekce podpory MO brigádním generálem Vladimírem Halenkou zúčastnili piety u Hlávkovy koleje v Praze 2, kde pobýval student Jan Opletal, který podlehl smrtelnému zranění při protinacistické demonstraci během německé okupace v roce 1939. Mezi dalšími byli zástupci Československé obce legionářské, hodnostáři církve Československé husitské a další představitelé politického a společenského života. Pietní vzpomínku každoročně pořádá nadace Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových ve spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu, Univerzitou Karlovou a Českým vysokým učením technickým.
Vzpomínkové setkání k 17. listopadu zakončili představitelé rezortu obrany v ruzyňských kasárnách na místě jízdárny Ruzyňských kasáren, kde bylo v listopadu 1939 popraveno devět vysokoškolských studentů a v roce 1941 generálové a vysocí důstojníci z odbojové organizace Obrana národa. Vedle ministra obrany Martina Stropnického a brigádního generála Halenky položili věnce k památníku s názvem „1939–1941 – Nezapomeneme“ také místopředsedové Senátu a Poslanecké sněmovny Přemysl Sobotka a Jan Bartošek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek, zástupci Kanceláře prezidenta republiky, Hlavního města Prahy, městské části Praha 6, rektoři pražských vysokých škol, představitelé Českého svazu bojovníků za svobodu a dalších organizací a sdružení.
Ministr obrany Martin Stropnický ve svém projevu vyzdvihl roli studentů v našich dějinách: „Jako bychom vždycky v těch zlomových situacích potřebovali studenty. Já bych si hrozně přál, abychom se my dospělí stali skutečně dospělými, aby nám pak studenti zase nemuseli vytahovat trn z paty.“
Převzato z army.cz