Generál Pavel na velitelském shromáždění: Armáda je službou státu a jeho občanům

V Domě armády v Praze se v úterý 24. února 2015 uskutečnilo pravidelné velitelské shromáždění Armády České republiky, jehož cílem bylo vyhodnotit plnění stanovených úkolů v roce 2014 a upřesnit si také priority na rok 2015.

Velitelské shromáždění, kterého se účastnili představitelé velení armády, ředitelé sekcí Generálního štábu a podřízených agentur, velitelé pozemních a vzdušných sil, velitelé brigád, pluků a leteckých základen, zahájil netradičně vojenský kaplan podplukovník Pavel Ruml slovy věnovanými vzpomínce na vojáky padlé v zahraničních operacích. Symbolickou minutou ticha uctil velitelský sbor jejich památku. Následně se ujal slova náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel.

„Rok 2014 byl rokem velmi dynamickým,“ zkonstatoval hned v úvodu generál Petr Pavel a poukázal na události, které svým způsobem ovlivnily plnění úkolů a činnost jednotek AČR. „K těm vnějším patřila krize na Ukrajině, která mimo jiné vyvolala a urychlila i diskusi napříč politickým spektrem o potřebě zvýšení finančních prostředků vynakládaných na zajištění obrany,“ uvedl generál Pavel. Jednání následně vyústila v uzavření politické dohody zaručující postupný nárůst prostředků k roku 2020 do výše 1,4 % HDP. Krize na Ukrajině znamenala větší účast sil a prostředků AČR na mezinárodních cvičeních, či zapojení se do konceptu VJTF (Síly velmi vysoké pohotovosti) na základě přijatých závěrů na Summitu ve Walesu.

„K dalším ovlivňujícím faktorům patřil růst vlivu a agresivity tzv. Islámského státu na Blízkém východě a nakonec i epidemie Eboly, která kromě toho, že způsobila velké ztráty na životech na africkém kontinentě, vyvolala řadu opatření i na území České republiky včetně přípravy plánu aktivace Centra biologické ochrany v Těchoníně,“ upřesnil generál Pavel.

Činnost armády ovlivňuje 70procetní naplněnost

K vnitřním faktorům patřilo dokončení restrukturalizačních změn a přechod na plukovní strukturu, převod speciálních sil do podřízenosti NGŠ AČR či personální naplněnost útvarů, která se pohybuje průměrně jen kolem 70 %. Podstatnou měrou ovlivnilo činnost jednotek, a to zejména 7. mechanizované brigády, 14. pluku logistické podpory a 15. ženijního pluku, i nasazení vojáků v areálu ve Vrběticích.

Generál Pavel následně ve své prezentaci postupně vyhodnotil jednotlivé oblasti a přijatá opatření k zabezpečení plnění úkolů. Zmínil v tomto kontextu také Koncepci výstavby AČR s výhledem do roku 2025, která prochází již závěrečným zapracováním připomínek externích odborníků. V blízké době, pokud ji schválí ministr obrany, by měla být předložena Vládě ČR.

Jednotky zvládly certifikace NATO

 Generál Pavel také ve svém vystoupení vyzdvihl úspěšnou certifikaci velitelství 4. brigádního úkolového uskupení a 42. mechanizovaného praporu, která prokázala vysokou úroveň připravenosti velitelství a štábů, schopnost velitelů přijímat rychlá a správná rozhodnutí. Zároveň ocenil průběh výstavby, přípravy a certifikace Úkolového uskupení vyčleňovaného pro hotovostní síly NATO - NRF 2015.

„Poprvé v historii NRF konceptu bylo za Českou republiku certifikováno velitelství brigádního typu a manévrové jednotky na základě 43. výsadkového praporu. Jedná se o největší početní zapojení AČR do úkolových uskupení NRF v historii. Úroveň připravenosti jednotek byla potvrzena i v rámci certifikačních mezinárodních cvičení na území Nizozemska a Norska,“ zkonstatoval generál Pavel a poukázal na skutečnost, že ČR se na Summitu ve Walesu zavázala v roce 2015 také vyčlenit v rámci nově vznikajícího konceptu VJTF jednotku v síle 150 osob.

Vyhodnocení jednotlivých úkolů AČR

V dalších vystoupeních hlavních představitelů AČR byly detailně vyhodnoceny jednotlivé oblasti činnosti armády. Zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel Společného operačního centra generálmajor Jiří Baloun se zaměřil na krizové řízení a v této souvislosti na vyhodnocení cvičení orgánů krizového řízení jak na území ČR (DRILL 2014, METRO),  tak založených na mezinárodním základě (CMX, MULTI LAYER 2014) V další části se věnoval působení sil a prostředků v zahraničních operacích a ocenil činnost vojáků jednotlivých jednotek. Dále vzpomenul ukončení mise ISAF a přechod do nové operace RESOLUTE SUPPORT ve vztahu k činnosti českých jednotek.

Ve vyhodnocení úkolů pak pokračoval zástupce NGŠ - Inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián, který se zabýval kontrolními zjištěními v jednotlivých oblastech a přijatými opatřeními. Zástupce ředitele Sekce rozvoje a plánování schopností plukovník Ladislav Košner vyhodnotil průběh aktuálních rozvojových projektů. Ředitel Sekce podpory brigádní generál Vladimír Halenka poukázal i přes částečný posun v nákupu polních uniforem na přetrvávající problémy s pořizováním materiálu. Zhodnotil také stav údržby techniky a doplňování materiálem a informoval o nejdůležitějších projektech v oblasti logistiky.

Řešil se i systém řízení kariér vojáků

 Ředitel Agentury personalistiky plukovník Ota Rolenec se ve svém vystoupení zabýval aspekty doplňování armády personálem a problematikou personální práce. „Bohužel vlivem doznívajících změn v roce 2013 byl úbytek osob v roce 2014 větší než přírůstek,“ zkonstatoval plukovník Rolenec. Rovněž shrnul výsledky výběrů osob na jednotlivé pozice, kterých se účastnilo více než 1 530 osob a které probíhají standardně již druhým rokem v rámci celé AČR. Zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu generálmajor František Malenínský zhodnotil aktuální stav úpravy a sjednocení hodnostních sborů napříč armádou s ohledem na novelizaci zákona č. 221/1999, který vstoupí v platnost k 1. 7. 2015 a s ní i nový systém řízení kariér vojáků a jejich odměňování. Spolu se systémem výběrů bude představovat podstatnou změnu ve službě všech vojáků. Poslední vystoupení byla věnována zpravodajskému zabezpečení jednotek a výsledkům činnosti Vojenské policie.

„Je dobře, že o nedostatcích víme, že o nich mluvíme konkrétně, protože jen tak se můžeme posunout a něco s tím udělat,“ připomněl význam setkání velitelů generál Pavel a poděkoval všem vojákům za odvedenou práci. „Armáda je službou státu a jeho občanům a je naší povinností odvádět tuto službu co nejprofesionálnějším způsobem,“ uvedl v závěru velitelského shromáždění generál Pavel.


Hlavní úkoly v roce 2015: 

1. Zabezpečit implementaci Koncepce výstavby Armády České republiky

2. Zabezpečit národní velení a řízení, nasazení vyčleněných sil a prostředků do operací a pohotovostních sil

3. Zabezpečit výstavbu, přípravu a certifikaci úkolových uskupení

4. Účastnit se mezinárodních cvičení

5. Implementovat zákon č. 221/1999 Sb,. o VZP

6. Začlenit speciální síly do AČR a certifikovat úkolové uskupení NRF 2016

7. Zabezpečit přípravu aktivních záloh

 

Převzato z army.cz