26. 2. 2015
Vedení resortu chce upravit systém výběru osob na volná místa pro vojáky tak, aby byl komplexnější a lépe vyhovoval potřebám armády. Resortní personalisté o změně, která půjde ruku v ruce s novelou zákona o vojácích z povolání, minulý týden jednali na semináři, jehož se zúčastnili také specialisté z Národní gardy států Texas a Nebraska.
Podle zásad řízení kariér, které v armádě řeší jmenování vojáků do vyšších hodností nebo jejich služební zařazení, jsou nyní volná místa zaplňována takzvaně ad hoc – zasedne výběrová komise a na uvolněnou pozici vybere pokud možno nejvhodnějšího kandidáta.
Současný systém považuje vrchní praporčík Armády ČR štábní praporčík Petr Seifert za první vlaštovku v systému řízení kariér vojáků, nicméně s potenciálem ke zlepšení. „Rozhodně zvyšuje transparentnost a objektivitu výběru personálu, je však omezený pouze na Armádu ČR a jako nový systém trpí tím, že je do určité míry nevyvážený a za určitých podmínek vykazuje známky manipulovatelnosti nastavením kritérií hodnocení,“ říká o něm.
S novelou zákona o vojácích z povolání, která vstoupí v platnost 1. července 2015, dojde podle něj k rozšíření myšlenky výběrových komisí na celé ozbrojené síly a tím k odstranění dnešních nedostatků. „Mělo by existovat několik druhů komisí – například komise pro jmenování do vyšší hodnosti by neměly řešit konkrétní pozice, jako dnes, ale pouze seřadit vojáky do určitého pořadí podle výsledků. Na jejich základě pak budou tito vojáci jmenováni do vyšší hodnosti podle počtu volných míst s předepsanou vyšší hodností,“ uvádí příklad Petr Seifert a dodává, že pro horizontální kariérní posuny ve stejné hodnosti by měla existovat jiná komise s jiným procesem práce.
Cílem je zvýšit transparentnost a objektivitu
Současná situace, kdy na místo může usednout člověk bez adekvátního vzdělání a s jinou hodností než s jakou je pozice spojena, by měl nový systém eliminovat. „I nadále bychom chtěli centralizovat proces výběru a umisťování lidí na volná místa. Nově ale chceme mít detailnější přehled o kariéře každého vojáka jako takové a na rozdíl od současné praxe stanovit jasná kritéria stejná pro všechny vojáky z povolání,” říká podplukovník Petr Dušátko z Agentury personalistiky Armády České republiky. Tyto informace, kam patří mj. pravidelné hodnocení, absolvování jazykových a odborných kurzů nebo záměr a doporučení pro kariérní postup, budou personalisté využívat v těsné spolupráci s veliteli a gestory za vojenské odbornosti.
„Výběry podle nového modelu budou objektivnější a transparentnější. Omezí rovněž korupční prostředí a umožní, aby prostředky na vzdělávání personálu byly vynakládány účelněji, tedy do perspektivních lidí,” říká štábní praporčík Luděk Kolesa ze Sekce státního tajemníka ministerstva obrany.
Efektivnější fungování systému jednoznačně podpoří novela zákona o vojácích z povolání také tím, že takzvaně sváže každé služební místo v armádě s konkrétní hodností a platem. Dosud mohl na pozici usednout voják s hodností o jeden stupeň vyšší či nižší a tím pádem také různým finančním ohodnocením. „To už nyní nebude možné. Pro lepší představu – v současné době vojáci se stejnou hodností mohou zaujímat místa zařazená do velmi rozdílných platových tříd, zatímco po 1. červenci zavede novela zákona stejný základní plat pro všechny vojáky ve stejné hodnosti,“ uvádí Kolesa.
Konzultace s partnery z USA
Semináře se zúčastnili také personalisté z Texaské národní gardy. Ta představuje pro českou armádu zajímavou inspiraci. „Texaská národní garda má v současnosti skoro stejný počet vojáků jako naše ozbrojené síly. Samozřejmě, že v oblasti personálu aplikují obecná pravidla pro celé ozbrojené síly USA, zároveň ale uplatňují i svá vlastní, která se týkají jen Texasu,” doplňuje podplukovník Dušátko.
Podle majorky Rebeccy Dupuy směřují v otázce výběru personálu obě armády ke stejnému cíli, způsob ale volí odlišný. „Vždy na začátku roku děláme předvýběr, kdy posuzujeme všechny důstojníky, aniž bychom je přímo oslovili. V okamžiku, kdy se uvolní určité místo, už nemusíme hledat a pozici můžeme okamžitě obsadit na základě seznamu vzešlého z tohoto výběru,” vysvětluje.
Texaský přístup se zamlouvá také Luďkovi Kolesovi: „Rádi bychom, abychom i my byli více proaktivní a méně reaktivní,” uzavírá.
Převzato z army.cz