Poslanecká sněmovna zahájila projednávání branné legislativy

Ve čtvrtek 9. července 2015 zahájila Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR projednávání několika legislativních norem z „balíčku“ branné legislativy. V rámci tzv. prvního čtení, kdy se rozhoduje o tom, zda bude konkrétní zákonná předloha postoupena k projednání do výborů sněmovny, se poslanci zabývali novelami branného zákona a zákona o ozbrojených silách a návrhem zákona o službě vojáků v záloze.

„Jedná se o dlouhodobě připravované legislativní normy, které nám umožní pružně reagovat na nepříznivou bezpečnostní situaci a na neuspokojivý stav v oblasti záloh,“ uvedl v poslanecké sněmovně ministr obrany Martin Stropnický. Poslanci poté v hlasování rozhodli postoupit novelu branného zákona i návrh zákona o službě vojáků v záloze do tzv. druhého čtení, tedy k projednání ve výborech. S projednáním novely zákona o ozbrojených silách počítá program probíhajícího zasedání sněmovny později.

V rámci druhého čtení se předpokládá, že dojde k výraznějším úpravám návrhu novely branného zákona, který ve své současné podobě předpokládá např. obnovení pravidelných odvodů. Ty se měly týkat mužů a žen, kteří po nabytí účinnosti zákona dovršili osmnáct let věku. Martin Stropnický v této souvislosti uvedl, že je ke spolupráci s poslanci výboru pro obranu při úpravách normy připraven.

Projednání zákonů přivítal i náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář: „V případě Aktivní zálohy plánujeme do roku 2020 dosáhnout počtu 5000 vojáků. To samo o sobě spolu s probíhajícím postupným doplněním počtu vojáků z povolání znamená pro armádu velké posílení.“ K tomu pak generál Bečvář doplnil: „Od roku 2004, tedy od zavedení profesionální armády, nám však klesají také stavy povinné zálohy, zejména pak podíl těch vycvičených a vojáci v záloze stárnou. Bez přijetí opatření by tento trend dále pokračoval a rozvinování našich ozbrojených sil by se nevyhnutelně dostalo do stavu připomínajícího stále více „ementál“ s množstvím děr než připravenou a fungující strukturu opírající se o reálná data a plánování. Proto potřebujeme s využitím některé z možných variant odvodů, na které bude nalezena v dalších jednáních shoda, umožnit zájemcům z řad občanů přihlásit se již v míru k obraně státu, aniž by se museli stát profesionálními vojáky či příslušníky Aktivní zálohy a doplnit tak i tuto kategorii záloh.“

Poslanecká sněmovna proto prodloužila lhůtu pro projednání těchto materiálů ve výboru z obvyklých 60 na 90 dnů.