17. 7. 2015
Ve středu 15. července zahájil oficiálním přijetím na Generálním štábu AČR svou dvoudenní pracovní návštěvu České republiky generál Jean-Paul Paloméros, vrchní spojenecký velitel pro transformaci (Supreme Allied Commander Transformation - SACT).
Před budovou Generálního štábu AČR delegaci SACT přivítal náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář spolu s nastoupenou jednotkou Čestné stráže AČR. Po slavnostní přehlídce čestné jednotky následovalo pracovní jednání delegace SACT vedené generálem Palomérosem se zástupci velení AČR a Generálního štábu Armády České republiky v čele s generálporučíkem Bečvářem a jeho prvním zástupcem generálmajorem Jiřím Balounem.
V rámci úvodní prezentace byl generál Paloméros informován o struktuře české armády, jejím současném zapojení v zahraničních operacích NATO a EU, mezinárodních cvičeních a spolupráci v rámci projektů Smart Defence. V následné diskuzi generála Palomérose především zajímala poslední dvě prezentovaná témata, jež spadají také do gesce SACT.
Generál Paloméros vyzdvihl účast české jednotky na nedávném cvičení spojeneckých Sil velmi rychlé reakce (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF) Noble Jump, které se v červnu uskutečnilo v Polsku. Kladně také hodnotil českou iniciativu v rámci projektů Smart Defence. „Velice oceňuji angažovanost České republiky. Česká republika je skvělým příkladem členského státu Aliance, který se snaží participovat a aktivně sdílet své schopnosti právě v období finančních škrtů. Je třeba přistupovat k rozvoji našich schopností především s dlouhodobým výhledem tak, abychom mohli tvořit konzistentní obraz Aliance jako jednotného celku,“ komentoval alianční sdílení schopností generál Paloméros.
Generál vyzdvihl mnohonárodní centra ve Vyškově a Praze
V rámci diskuze byly konkrétně vyzdviženy dva projekty, které Česká republika jako vedoucí stát prezentuje v rámci Smart Defence. Projekt Mnohonárodního střediska leteckého výcviku (Multinational Aviation Training Centre, MATC), jež má poskytnout komplexní výcvik a speciálně sestavené programy pro létající a pozemní personál, a to jak účastnických, tak i dalších zemí. Principem činnosti MATC je sdružování výcvikových požadavků a efektivní dělba práce mezi zúčastněnými zeměmi. K 1. červenci vzniklo ve struktuře Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově Ředitelství MATC. Dalším diskutovaným projektem bylo Mnohonárodní centrum pro koordinaci logistiky (Multinational Logistics Coordination Centre, MLCC), které je dislokované v Praze.
Na závěr jednání generál Paloméros zdůraznil nutnost dlouhodobého výhledu investičního plánování do obrany. To také zmínil během navazující tiskové konference.
Hodnotil kladně roli českých vojáků v operacích i cvičeních NATO
Generál Paloméros při setkání s médii vyzdvihl zapojení České republiky nejen v rámci zahraničních operací Aliance, ale také v mezinárodních cvičeních. „Cvičení Noble Jump mělo velký úspěch. Byla to velmi dobrá demonstrace vůle a schopností členských států a připravenosti Aliance plnit své úkoly a odrážet hrozby. Členské státy Aliance prokázaly schopnost společně spolupracovat. Společně jsme silnější," podotkl Paloméros.
Generál Bečvář jej doplnil: „Noble Jump bylo prvním cvičením, kde jsme vyzkoušeli nový systém vyčleňování hotovostních sil.“ Dále uvedl, že české jednotky VJTF se budou ještě letos účastnit cvičení Allied Spirit v německém Hohenfelsu, kde bude český velitel velet 4 tisícům spojeneckých vojáků.
Generál Paloméros několikrát ve svém výstupu zdůraznil nutnost členských států Aliance dlouhodobého plánování obranného rozpočtu a investic do obrany a bezpečnosti. „Mír není zadarmo,“ poznamenal a dodal: „žijeme ve velmi riskantním prostředí a právě teď, více než kdy jindy, potřebujeme silnou a věrohodnou armádu." Dále uvedl, že NATO má velmi ambiciózní tříletý plán, jehož součástí jsou další společná obranná cvičení.
Ve čtvrtek se pak generál Paloméros setká s náměstkem pro řízení sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany Jakubem Landovským a navštíví alianční Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově, kde se seznámí i s činností CBRN Reachback operačního centra, které bylo slavnostně otevřeno v listopadu loňského roku.
Převzato z army.cz