21. 8. 2015
Ve středu 19. srpna navštívil náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Josef Bečvář jako historicky první český náčelník Generálního štábu naše vojáky působící na Sinajském poloostrově v rámci operce MFO (Multinational Force and Observers).
Spolu s ním za vojáky zavítal také poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a člen výboru pro obranu Václav Klučka, arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka, přidělenec obrany České republiky v Egyptě plukovník Jiří Ludva a velitel 24. základny dopravního letectva plukovník David Klement.
Středeční let na Sinaj byl naplánován nejprve z Prahy do egyptské Káhiry, kde se uskutečnilo krátké neoficiální setkání mezi generálporučíkem Josefem Bečvářem a poradcem egyptského ministra obrany pro mezinárodní vztahy Mohamedem El Keshkym. Během tohoto setkání generálové hovořili i na téma možností vzájemné spolupráce mezi egyptskými a českými ozbrojenými silami. Odtud pak členové delegace na palubě letounu CASA zamířili již přímo na základnu MFO El – Gorah, kde je na sluncem rozpálené ploše polního letiště přivítal velitel operace MFO kanadský generálmajor Dennis Thompson spolu s velitelem českého kontingentu podplukovníkem Markem Pažůrem. Setkání byl přítomen i zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel Společného operačního centra MO brigádní generál Petr Mikulenka, jehož tým na Sinaji právě dokončoval pravidelnou činnost hodnotitelského týmu VAT.
V severní části Sinaje jsou aktivní teroristé z IS
Poté se hosté na velitelství operace seznámili se základními informace o operaci MFO a vývoji bezpečnostní situace v prostoru, která se v poslední době zejména v severní části poloostrova výrazně zhoršila v důsledku teroristických aktivit sinajské odnože takzvaného Islámského státu. Většina útoků je zde směřována zejména proti egyptským bezpečnostním silám, přesto generálmajor Thompson ve svém briefingu zdůraznil řadu preventivních bezpečnostních opatření, které MFO přijímá na ochranu svého personálu. Na adresu českých vojáků a zejména naší letecké jednotky, jejíž práce je v MFO vysoce ceněna, pak konstatoval: „Odvádíte zde excelentní práci. Letoun CASA zde potřebujeme z mnoha důvodů.“
Nejlépe to ostatně dokládají čísla, vždyť 4. letecká jednotka zde od letošního 18. května, kdy převzala plnění operačního úkolu, nalétala již více než 140 letových hodin, přepravila na 2 710 osob a 61 tun nákladu. „Naši činnost lze rozdělit zejména na přepravní lety pro potřeby MFO zejména do Káhiry, Tel Avivu a Sharm Al Sheiku, přepravní lety mezi základnami MFO a pozorovací lety v prostoru smluvně stanovených zón s komisaři kontrolujícími dodržování mírových dohod,“ uvedl podplukovník Michal Javůrek, který poté zmínil i další schopnosti jednotky například v případě potřeby speciální letů MEDAVAC (zdravotnická evakuace) či schopnost plnění úkolů v noci s prostředky NVG (noční vidění).
Kardinál Duka pro vojáky celebroval mši
Odpoledne se od ostatních hostů odpojil kardinál Duka, který pak pro vojáky mezinárodního kontingentu celebroval v kapli na základně El – Gorah mši svatou. Poněkud netradičně na naše podmínky ji s ohledem na národnostní složení jednotek sloužil ve španělštině a angličtině.
Před odletem se pak všichni hosté sešli s českými vojáky v hangáru u letištní stojánky. „Na vaši práci jsem zde slyšel jen slova chvály a uznání vašich profesionálních výkonů, které zde v náročných klimatických i bezpečnostních podmínkách odvádíte. Velmi si cením především iniciativy, se kterou přistupujete k řešení problémů,“ poděkoval vojákům generál Bečvář a dodal: „Vaše činnost zde je pro nás nejlepším zdrojem zkušeností z praktického použití dopravního letectva v náročných podmínkách mezinárodního prostředí.“
Mise je oprávněná, dozví se čeští poslanci
Jeho slova pak podpořil i poslanec Klučka: „Především děkuji za možnost zúčastnit se této pracovní cesty, na které jsem si srovnával naše představy o mírové misi se skutečnou realitou práce našich vojáků a využitelnosti technických prostředků v těchto extrémních klimatických podmínkách. Vysoce kladné hodnocení adresované podílu české armády na sinajské misi mi pouze utvrzuje oprávněnost schválení mandátu k naší účasti v Poslanecké sněmovně. Výboru pro obranu budu předávat své zkušenosti z této pracovní cesty k dalším využití.“
Vojákům na závěr popřál mnoho zdaru i kardinál Duka: „Jsem zde jako zástupce církví, z nichž do armády přichází vojenští kaplani. I díky nim si umím vaši práci lépe představit a vážím si jí. To, co vidím v praxi, mne pak v tomto pohledu na armádu jen utvrzuje.“
Nezávislá mezinárodní organizace MFO – Multinational Force and Observers (Mnohonárodní síly a pozorovatelé)
Je odpovědná za kontrolu dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem, vznikla v dubnu 1982. Ředitelství MFO sídlí v Římě a její pobočky jsou v Káhiře a Tel Avivu. V současné době pak působí v rámci MFO přímo na Sinaji příslušníci ozbrojených sil dvanácti států: Austrálie, České republiky, Kanady, Kolumbie, Fidži, Francie, Norska, Itálie, Nového Zélandu, USA, Uruguaje a Velké Británie v celkovém počtu 1667 osob. V podstatě se jedná o brigádní úkolové uskupení s vlastním leteckým a námořním elementem. Naši vojáci se jí účastní od listopadu 2009, kdy Česká republika vyslala tři důstojníky do štábu velitelství operace na základně El – Gorah. K nim pak od listopadu 2013 přibyla i letecká jednotka v počtu 14 osob s jedním letounem C-295M CASA.
Převzato z army.cz