21. 9. 2015
Ve dnech 18. a 19. září se při příležitosti Dnů NATO v Ostravě uskutečnilo zasedání ředitelů pro obrannou politiku ministerstev obrany zemí V4. Tomuto jednání předsedal ředitel odboru obranné politiky Sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany České republiky Jan Jireš.
„Schůzka politických ředitelů zemí V4 představuje standardní formát, který má za úkol plánovat a implementovat spolupráci těchto států. Česká republika převzala v červenci letošního roku předsednictví zemí V4, takže se jedná o první jednání politických ředitelů pod naším předsednictvím. Cílem schůzky bylo ujasnit si a odsouhlasit agendu našeho předsednictví a cíle, kterých chceme dosáhnout,“ vysvětlil nám ředitel odboru Jan Jireš.
„Pokud bych měl jmenovat tři hlavní ambice, kterých chceme dosáhnout, pak je to společný příspěvek k implementaci waleského summitu a společnou přípravu na varšavský summit NATO. Dále je to možný společný postoj k vývoji v Evropské unii, zejména k její nové bezpečnostní strategii. A samozřejmě také naplnění úkolů, které jsme dostali od ministrů obrany. Tedy vymyslet společnou vojenskou strukturu, jež by mohla být využívána pro síly rychlé reakce. Hovořili jsme i o různých vyzbrojovacích projektech a rozvoji spolupráce mezi visegrádskými zeměmi ve vzduchu. Právě proto zde máme poprvé takový formát, kdy se my političtí ředitelé setkáváme s veliteli letectev zemí V4.“
Dorazili i velitelé vzdušných sil
K ředitelům pro obrannou politiku se totiž v průběhu jednání připojili velitelé vzdušných sil vybraných zemí. Také jejich úkolem bylo prodiskutovat pracovní úvahové dokumenty připravené českých předsednictvím. Ty se zabývaly především možnostmi realizace mnohonárodního programu v oblasti výcvikového letounu a přeshraniční spolupráce při ochraně vzdušného prostoru.
„Shodli jsme se v tom, že naše jednání bylo velice úspěšné. První část byla zaměřena na společné výcvikové centrum. Je totiž důležité, abychom zejména v této době postupovali společně. A to ať již se jedná o standardní výcvik pilotů, anebo o nový výcvikový letoun L-39 NG, který přichází z Aera Vodochody. Tento se z našeho pohledu jeví jako velice vhodný jak pro piloty podzvukových letounů, tak do budoucna i pro piloty, kteří budou létat nadzvukové typy. Dohodli jsme se na tom, že ustanovíme expertní týmy, které budou dál rozpracovávat tuto myšlenku tak, abychom ji mohli v dohledné době finalizovat,“ zdůraznil velitel českých vzdušných sil brigádní generál Libor Štefánik.
Odpolední část byla zaměřena na přeshraniční spolupráci při ochraně vzdušného prostoru. „Rádi bychom dokončili to, co jsme začali před několika lety. Již nějakou dobu funguje tato spolupráce mezi Českou republikou a Německem, od loňského roku pak i mezi námi a Slovenskem. Navíc nastolení podobné spolupráce mezi Českou republikou a Polskem se již blíží rovněž do finální fáze. Celá naše rozprava byla zaměřená na spolupráci v rámci zemí V4,“ dodal za závěr.
Dnešní den mají ředitelé pro obrannou politiku a velitelé vzdušných sil spojený i se sledováním programu Dnů NATO v Mošnově.
Převzato z army.cz