Noví příslušníci Vojenské policie převzali na Vítkově služební průkazy

Na Vítkově nastoupilo téměř třicet nových vojenských policistů, kteří úspěšně absolvovali základní odborný kurz VP. Desetitýdenního školení se zúčastnilo dvaačtyřicet zájemců, neuspěla třetina z nich.

V základním odborném kurzu VP, který je povinný pro všechny zájemce o službu u Vojenské policie, se učí jak obecné vojenské znalosti, tak i odborné – třeba základy práva, kriminalistiky nebo dopravní a pořádkové služby včetně služebních zákroků a administrativy. Důraz instruktoři kladou také na střeleckou přípravu. Kurz zakončuje ústní a praktická zkouška, tedy žádné testy, ale vojáci musejí prokázat své znalosti před komisí, která dbá především na to, aby si uměli poradit v praxi.

Četařka Klára Lejnarová, která včera na Vítkově spolu s dalšími nováčky VP převzala služební průkaz, našla v kurzu vše potřebné: „Pro tento kurz bylo určitě vhodně vybráno to nejzákladnější, co budeme potřebovat ve svých začátcích v místech služebního zařazení. Z kurzu se mi určitě bude hodit všechno.“ Vzhledem k tomu, že bude sloužit v týmu, který má na starosti ochranu objektů Ministerstva obrany, využije znalost práva. Ta se jí prý bude hodit hlavně v případě, že bude muset užít donucovacích prostředků proti osobě, která neoprávněně vstoupí do objektu.

Ze 42 účastníků uspělo pouze 29

Posledního základního odborného kurzu VP se zúčastnilo 42 lidí, 13 účastníků nesložilo závěrečné zkoušky. Podle podplukovníka Libora Daňka, náčelníka Odborné školy VP, nejspíš proto, že přípravu podcenili a nepřistoupili ke studiu odpovědně. Dodal, že Vojenská policie si nemůže dovolit pustit do svých řad člověka, který neprokáže stoprocentní připravenost. „Nejenom, že dokáže někoho spoutat, ale musí si to i paragrafově obhájit. Nejdřív musí přemýšlet, až poté může konat,“ uvedl Daněk.

Vojenská policie má v současné době přibližně tisícovku příslušníků, kteří mají na starosti například odhalování trestné činnosti v armádě, střežení vojenských objektů či evidenci a kontrolu armádních vozidel. Vojenská policie má tři podřízená velitelství v Táboře, Olomouci a Praze, kde také sídlí hlavní velitelství. Expozitury VP jsou rozmístěny u většiny útvarů Armády ČR a vojenští policisté působí také u jednotek AČR v zahraničních misích.

Náčelník Vojenské policie plukovník gšt. Pavel Kříž nové příslušníky VP v projevu vyzval, aby na sobě i v budoucnu dále pracovali: „Jste novou krví v řadách Vojenské policie a já od vás neočekávám nic menšího, než že budete plnit úkoly na sto procent a postupně budete i přidávat. Podporuji názor, že člověk se musí učit celý svůj život. Pokud ne, je odsouzen ke stagnaci a podprůměrnosti, kterou nejsem u Vojenské policie schopen akceptovat. Abychom mohli někoho kontrolovat, či postihovat, z logiky věci musíme být lepší než ti, které kontrolujeme.“