31. 5. 2016
V úterý 31. května podepsali státní tajemník Petr Vančura, předsedkyně Českomoravského odborového svazu civilních zaměstnanců armády (ČMOSA) Jitka Šebková a předsedkyně Samostatného odborového sdružení zaměstnanců MO Dagmar Šormová 9. doplněk Kolektivní smlouvy 2012.
Jeho vznik byl podle státního tajemníka Petra Vančury vyvolán potřebou reagovat na změny právní normy, konkrétně na zákon č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách.
„Jde o završení dlouhodobého procesu přípravy právního prostředí pro ohodnocení vysoce rizikových podmínek k výkonu práce některých zaměstnanců Ministerstva obrany při podpoře zahraničních operací,“ uvedl Martin Svátek z odboru platové politiky sekce státního tajemníka MO. Devátý doplněk v sobě zahrnuje ustanovení o rizikovém příspěvku pro občanské zaměstnance, kteří krátkodobě působí v zahraničních misích.
V odůvodnění je uvedeno, že Ministerstvo obrany samozřejmě zabezpečuje úkoly ozbrojených sil v drtivé většině prostřednictvím vojáků z povolání. V ozbrojených silách ale pracují také občanští zaměstnanci, kteří tvoří civilní personál ozbrojených sil a podílejí se na plnění jejich úkolů. V některých specifických případech, respektive odbornostech, je proto neekonomické, neúčelné, či časově nemožné povolávat občana do služebního poměru vojáka z povolání na relativně krátkou dobu plnění úkolů v zahraničí. Především pokud se jedná o krátkodobé úkoly, které může občanský zaměstnanec splnit v rámci již uzavřeného pracovního poměru. Týká se to především tlumočníků do ne zcela běžných jazyků, politických poradců se znalostmi lokálních poměrů, či pracovníků provádějících několikadenní údržbu nebo revizi vojenské techniky, výzbroje nebo zařízení.
Ministerstvo obrany vysílá do rizikových oblastí průměrně do pěti občanských zaměstnanců ročně a průměrná výše příplatku je kalkulována ve výši 3 000 Kč denně. Rizikový příspěvek náleží občanskému zaměstnanci, který se podílí na zabezpečení úkolů ozbrojených sil v zahraničí a který je vyslán na pracovní cestu k výkonu práce do místa, kde probíhá zahraniční operace. Rizikový příspěvek náleží ve výši 700 – 3 500 Kč denně. Výši příspěvku v závislosti na míře rizika, intenzitě a době působení stanoví pro konkrétní zahraniční operaci ministr obrany. 9. doplněk Kolektivní smlouvy bude účinný od 1. července 2016.