19. 6. 2017
Přesně před 75 lety, 18. června 1942, bojovalo v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici sedm československých parašutistů s převahou nacistických vojáků. Přestože ani jeden z nich nerovný boj nepřežil, jsou dodnes pro celý národ symbolem hrdinství. Památku padlých parašutistů, kteří připravili a následně realizovali atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dnes na místě krvavých bojů za resort obrany uctil ministr obrany Martin Stropnický a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.
Pietní ceremoniál v Resslově ulici tradičně provázela melodie smutečních pochodů v podání Ústřední hudby AČR a položení věnců a kytic k pamětní desce na zdi chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Kromě ministra obrany a náčelníka Generálního štábu AČR sem přinesl věnec mimo jiné předseda Vlády ČR Bohuslav Sobotka i ministr kultury Daniel Herman. Nechyběla ale také celá řada spolků a sdružení, například zástupci Československé obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, představitelé válečných veteránů a také velvyslanci. V Resslově ulici na parašutisty vzpomínaly i stovky lidí, jimž historie země není cizí.
Účastníci vzpomínkové akce se poté přesunuli do chrámu sv. Cyrila a Metoděje na panychidu za československé parašutisty. Obřad, před nímž přední představitelé státu dostali od duchovních svíčku jako symbol života, kterou si navíc od sebe vzájemně zapálili, sloužil duchovní správce chrámu, otec Václav Ježek. Ten mimo jiné upozornil, že parašutisté by měli dnešním generacím sloužit jako vzor.
Českoslovenští parašutisté se odmítli vzdát
Po skončení bohoslužby ceremoniál pokračoval v kryptě chrámu, kde parašutisté několik hodin odráželi útoky nacistů. Zde ministr obrany Martin Stropnický položil kytici na pietní místo a krátce zde promluvil velitel 4. brigády rychlého nasazení plukovník gšt. Roman Náhončík. „Sedm statečných vojáků na tomto místě vzdorovalo stonásobné přesile nacistů do posledního dechu. Odmítli se vzdát. Na opakované výzvy, ať jdou ven, odpověděli, že Češi se nikdy nevzdají. My, příslušníci 4. brigády rychlého nasazení, která nese název Obrana národa, si všech parašutistů hluboce vážíme,“ konstatoval plukovník gšt. Roman Náhončík. Dodal, že hrdinství československých parašutistů i jejich spolupracovníků z domácího odboje a pravoslavné církve mělo smysl a navždy zůstane v paměti našeho národa.
Vyřídil také pozdrav posledního žijícího československého parašutisty, dnes generálporučíka Jaroslava Klemeše, který byl členem výsadku Platinum Pewter, seskočil na území protektorátu a absolvoval britský výcvik. Ze zdravotních důvodů nemohl být na pietním aktu přítomen. „Jeho velkým přáním je, aby se na parašutisty, kteří bojovali a padli za svobodu naší země, nikdy nezapomnělo,“ pronesl plukovník gšt. Roman Náhončík.