Prezident podpořil misi v Afghánistánu, vyslovil se i pro navýšení české přítomnosti

Autor: Olga Bálintová

Podle prezidenta Miloše Zemana je naší povinností v zájmu života občanů ČR v Afghánistánu zůstat. Ústup z této země by byl nejen zbabělostí a popřením národního zájmu, ale i zmarněnou obětí českých vojáků, řekl dnes ve svém projevu na Velitelském shromáždění náčelníka Generálního štábu AČR, které se uskutečnilo v hlavním sále Ministerstva obrany ČR. Na setkání nejvyššího velení armády a podřízených útvarů a zařízení s projevy vystoupili také ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata a předseda vlády Andrej Babiš.

Prezident Miloš Zeman afghánskou misi důrazně podpořil: „Jako prezident a jako vrchní velitel ozbrojených sil budu podporovat i její případné navýšení, protože se domnívám, že jedině tímto způsobem, a nikoliv ústupem z boje, dokážeme bojovat proti islámskému terorismu.“

Vojenská mise v této asijské zemi má platný mandát Rady bezpečnosti OSN, který rada jednomyslně schválila v roce 2014. Cílem operace podle něj není přinést do Afghánistánu demokracii, ale bojovat proti islámskému terorismu.

Podle prezidenta také nesmíme podlehnout iluzi, že tamní armáda je schopná zajistit zemi bezpečnost. „Afghánská armáda bojeschopná není, a i když cvičíme speciální jednotky afghánské armády, bude to ještě dlouhý proces,“ podotkl. Proto by bylo podle jeho slov iluzí domnívat se, že odejdeme-li z Afghánistánu, někdo nás nahradí. „Jsme odsouzeni k tomu tam zůstat v zájmu naší civilizace, chcete-li euroamerické civilizace, která není založena na náboženské nenávisti, která se nesnaží vraždit nevěřící a civilní obyvatelstvo.“

Ministr obrany Metnar: Působení v zahraničních operacích ještě navyšujeme

Za pokračování mise se postavili také předseda vlády Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar: „Nedávné útoky, které stály životy naše vojáky v Afghánistánu, jsou tragické, ale nijak nenahlodávají naše odhodlání v zahraničních misích pokračovat,“ konstatoval ministr obrany.

Připomněl také, že povinností České republiky je přispívat k bezpečnosti euroatlantického prostoru. „Svou odpovědnost potvrzujeme i tím, že působení v zahraničních operacích ještě navyšujeme – v Afghánistánu to teď bylo přibližně o 100 vojáků (na přibližně 350) a zároveň zhruba ztrojnásobujeme přítomnost ve výcvikové misi EU v Mali (ze 40 na 118 vojáků),“ upřesnil.

Lubomír Metnar také kvitoval, že česká společnost důležitost ozbrojených sil pochopila a armáda si dokázala vybudovat renomé.

Armádní generál Aleš Opata: Armáda se musí modernizovat

Pokud má podle náčelníka Generálního štábu armádního generála Aleše Opaty armáda za úkol bránit vlast, bojovat s mezinárodním terorismem nebo pomáhat občanům během přírodních katastrof, musí se urychleně modernizovat. „Klíčovou prioritou ve střednědobém horizontu je pro mě modernizace pozemního vojska. Tím nemyslím jenom tanky nebo BVP, ale také robotické systémy, průzkumné nebo útočné bezpilotní prostředky a jejich integraci do vedení operací. V plánu máme také využívání umělé inteligence,“ vyjmenoval generál Opata.

Podle něj narůstá význam kybernetického prostoru a mění se charakter ozbrojených konfliktů. I v dnešní době ale musíme být připraveni na možnost přímého vojenského napadení našeho území, byť se míra pravděpodobnosti této hrozby může podle Opaty jevit jako nízká.

Rozsah hrozeb, kterým armáda čelí a bude čelit, se podle něj spíše rozšiřuje. Proto vojáci musí disponovat širokým spektrem schopností letectva, protivzdušné obrany i pozemních sil. „Musíme být schopni působit nejen v tradičních doménách, ale i v kyberprostoru a informačním prostředí.

Za nejvyšší prioritu generál Opata označil pořízení prostředků balistické ochrany, taktické výstroje, ručních zbraní a přístrojů nočního vidění. Cílem velení armády je, aby se k tomuto problému po roce 2020 už nemuselo vracet.

Převzato z army.cz