Ministr obrany Metnar podepsal memorandum, které válečným veteránům usnadní uplatnění na trhu práce

Autor: Lucie Růžková

Pozice od úředníka, přes řidiče, manažera či účetního slibuje válečným veteránům Memorandum o spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy ČR, které dnes (12. 12. 2018) podepsal ministr obrany Lubomír Metnar s prezidentem svazu Jaroslavem Hanákem. Váleční veteráni budou mít přístup do databáze volných pracovních míst, což jim usnadní vyhledávání zaměstnání mimo resort.

 

„Podpora válečných veteránů je pro Ministerstvo obrany velmi důležitá a je to také jedna z mých priorit. Kromě zdravotní a sociální podpory se u novodobých veteránů osvědčily rekvalifikace, komunitní centra nebo benefitní programy. Naše zkušenosti potvrzují, že pro ně je v tuto chvíli zásadní pomocí hledání zaměstnání po skončení vojenské kariéry. Dnešní podpis memoranda je v tomto ohledu významným krokem vpřed,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar.

 

Přes 14 tisíc novodobých válečných veteránů

 

Resort obrany v současné době eviduje více než 14 tisíc novodobých válečných veteránů, což je při pohledu na současnou zaměstnanost a ekonomickou situaci nezanedbatelné číslo. „V současné době v České republice chybí přes 330 tisíc pracovníků. Bývalí vojáci jsou kvalifikovaní, jazykově vybavení, zruční, mají životní zkušenosti, technické nadání a já věřím, že se uplatní v řadě regionů v našich firmách,“ konstatoval prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

 

Informace o zaměstnávání válečných veteránů bude zveřejněno na webové stránce svazu www.spcr.cz a jeho členové zde budou zveřejňovat volné pozice pro válečné veterány. Tato databáze bude fungovat od pondělí 17. prosince. Svaz zastupuje 11 tisíc firem z 35 odvětví české ekonomiky od automobilového průmyslu, energetiky, dopravy, chemického průmyslu, informačních technologií a dalších.

 

Informace získají na útvarech i z webu

 

Vojáci se o databázi dozvědí od útvarových personalistů, z webových stránek resortu obrany a Svazu průmyslu a dopravy ČR a ze sociálních sítí. Pokud si najde firmu a pozici, která ho zaujme, zkontaktuje se s ní a nabídne svoje zkušenosti a předpoklady. Využít může i nabídnuté rekvalifikace.


  • V minulém roce byla schválena nová Koncepce péče o válečné veterány v letech 2017-2021, která zohledňuje aktuální stav péče o válečné veterány a jejich potřeby i výhled do budoucna.
  • V současné době eviduje ministerstvo obrany 14387 novodobých válečných veteránů (účastníků zahraničních misí a operací po roce 1989) a zhruba 400 válečných veteránů II. světové války.
  • Z hlediska péče o novodobé veterány je v současné době hlavní důraz kladen na pomoc při přechodu do civilního života a do nového zaměstnání.
  • Ministerstvo poskytuje rekvalifikační kurzy pro vojáky, kterým bude končit závazek ke službě (pro rok 2018 jde o 31 rekvalifikací, například personalista, řidič záchranné služby, pracovník sociálních služeb, strážník Městské policie, daňový specialista, účetnictví a podnikání, svářečské kurzy, oblast bezpečnosti práce apod.)
  • Díky programu rekvalifikací pro uplatnění ve státních podnicích MO, který byl zahájen v prosinci 2015 (např. u LOM Praha pracovní pozice při opravách letecké techniky, u VOP CZ pozemní techniky, u VLS pozice strážných), ve státních podnicích a příspěvkových organizacích MO bylo od roku 2016 zaměstnáno 1328 bývalých vojáků z povolání, z toho 218 veteránů.

Převzato z army.cz