13. 3. 2019
Autor: Jana Deckerová
V Domě armády Praha se u příležitosti 20. výročí vstupu České republiky a Polska do Severoatlantické aliance uskutečnilo v pondělí 11. března večer promítání jednoho z dílů seriálu polské televize pod názvem „Veteráni, kteří unikli smrti.“ Diskusního večera se zúčastnili i ministři obrany obou zemí Lubomír Metnar a Mariusz Błaszczak. Moderátorem večera byl vojenský historik a ředitel odboru pro válečné veterány MO plukovník gšt. Eduard Stehlík.
Dokument vyprávěl příběh polského kaprála Marcina Kulase, kterému 10. září 2009 zachránil život seržant americké armády Corey Speck tím, že v provincii Ghazní v Afghánistánu v boji proti Tálibánu odpálil směrem k nepříteli granát. Polský voják byl v přestřelce s Tálibánci zasažen do hrudi a ruky. Díky pohotové reakci seržanta Specka mu byla poskytnuta první pomoc a mohl být po zneškodnění nepřátelských útočníků odnesen do bezpečí a vrtulníkem transportován do nemocnice. Z těžkého zranění se polský voják rychle zotavil, slouží v polské armádě. Je ženatý a má tři syny.
Corey Speck ukončil svou profesionální kariéru vojáka v roce 2015, ale odjišťovací kroužek od granátu, kterým zneškodnil nepřítele, nosil Speck neustále na krku. „Od té doby jsem jej spolu se psí známkou nesundal z krku,“ řekl při večerní diskusi Corey Speck a zcela neplánovaně se rozhodl tento kroužek věnovat překvapenému Marcinu Kulasovi. Dojemné emoce obou vojáků zasáhly všechny přítomné.
Ministři obrany Česka a Polska připomněli význam účasti obou zemí v NATO
Ministr obrany České republiky Lubomír Metnar v úvodu večerního setkání připomněl, že 20. výročí vstupu do NATO, které si letos připomínáme, je pro naši republiku i Polsko velmi významným okamžikem. Ocenil také dokument, který připomíná osudy polských vojáků, kteří byli těžce zraněni v Afghánistánu. „Pro mne jsou tito vojáci, stejně jako vojáci naší armády, hrdinové, kteří nasazují své životy daleko za hranicemi pro bezpečnost nejen našich zemí, ale i dalších zemí Aliance.“
Polský ministr obrany Błaszczak připomněl, že spolupráce mezi státy NATO je nesmírně důležitá a nasazení aliančních vojáků v misích v Afghánistánu je toho příkladem.
Vojáci české, polské a americké armády diskutovali o Afghánistánu
Po promítnutí dokumentu diskutovali oba jeho hlavní protagonisté spolu s českým výsadkářem podplukovníkem Ivo Zelinkou, který se zúčastnil tří misí v Afghánistánu, o svých zkušenostech v místě nasazení. A nejen to, přítomní hosté se mimo jiné dověděli, co pro ně znamená účast jejich armád v NATO a jak důležitá je pro ně podpora rodiny a blízkých. Svěřili se i s tím, že po návratu z nebezpečné mise se jim změnil žebříček životních hodnot a naučili se oddělovat důležité věci od banalit. Všichni se shodli, že je velmi důležité nezapomenout na hrdiny, kteří při službě vlasti padli.
„Já sám jsem se naštěstí do podobné situace jako mí kolegové nedostal, ale vzpomínám si na první misi, kdy jsem se jako velitel jednotky dostal do situace, kdy jsme byli ostřelováni,“ říká podplukovník Ivo Zelinka a dodává, že teprve tam si uvědomil skutečné nebezpečí a jak tenká je hranice mezi životem a smrtí. „Bylo důležité, že v tu chvíli, kdy létaly kolem nás střely, mi okamžitě naskočily drily z výcviku, nevnímal jsem čas, ale prvořadé bylo dostat celou jednotku do bezpečí.“
Na hrdiny nesmíme nikdy zapomenout
Celý večer zhodnotil i ředitel odboru pro válečné veterány, vojenský historik a současně i moderátor diskuse plukovník gšt. Eduard Stehlík. „Projekt, který zde polská strana představila, velmi oceňuji. Je to příklad toho, jak současné mladé generaci přiblížit hrdiny z řad jejich vrstevníků, kteří bojují za naši bezpečnost daleko za hranicemi. Dnešní protagonisté svým příkladem ukázali, jak silná přátelství vznikají i na tak nebezpečných místech jako je Afghánistán, a to i mezi lidmi, kteří se do té doby vůbec neznali, ale osud je navždy spojil. Důležité je ale připomínat i ty, kteří takové štěstí, jako polský kaprál Kulas, neměli, a domů se už nikdy nevrátí. Na tyto hrdiny nesmíme nikdy zapomenout. Kdybychom to udělali a nemluvili bychom o nich, nepřipomínali si jejich hrdinství, zemřeli by znovu, a to nesmíme nikdy dopustit.“
Akci v Domě armády Praha připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a Americkým centrem.
Převzato z army.cz