4. 4. 2019
Autor: Pavlína Klejšmíd
Obrněné automobily, kopii bojového praporu a další exponáty si návštěvníci mohou prohlédnout na výstavě Obrněný vlak Orlík, kterou zástupci Armády ČR otevřeli tento týden na zámku Komorní Hrádek u Chocerad. Expozice, která je zaměřena především na cestu obrněného vlaku Orlík a na legionáře, potrvá do konce července. Na prohlídky se lze objednat ve skupinkách nad deset osob na e-mailové adrese komornihradek@army.cz.
Vlak s československými legionáři projel celou Transsibiřskou magistrálu až do její konečné stanice ve Vladivostoku. Osud vlaku a jeho pasažérů zaujal archiváře a kastelána zámku Komorní Hrádek Petera Rusnáka natolik, že během čtyř let mravenčí práce nasbíral řadu materiálů k tomuto tématu.
Identifikovali původní legionáře
„Práce to byla velmi zdlouhavá a titěrná, občas až detektivní. Často jsem narážel na neochotu a nezájem ze strany oslovených organizací či jednotlivců. O to víc mě pak potěšilo, že jinde byli vstřícní, ochotní a skvěle spolupracovali. A právě díky tomu se nám podařilo například ze společné dobové fotografie, kde je všech 85 legionářů, kteří jeli na Orlíku, identifikovat 30 osob. Známe tedy jejich jména i rodiny, což je po tak dlouhé době obrovský úspěch,“ řekl Peter Rusnák.
Návštěvníci na expozici zhlédnou například podrobnou mapu cesty obrněného vlaku Orlík, dozvědí se, kdo byli jeho velitelé, přečtou si zajímavosti z cesty a prohlédnou si několik modelů obrněných automobilů, například Austin, Fiat či Mercedes-Benz.
Na výstavě nechybí model obrněného vlaku, který zapůjčil Vojenský historický ústav, ani řada exponátů od nadšence historie a člena Vojensko-historického muzejního spolku v Trutnově Jana Nešněra. Díky němu zájemci uvidí funkční model vlaku Orlík a nádraží konečné stanice Vladivostok. Obec Chocerady na expozici věnovala věrnou kopii bojového praporu obrněného vlaku Orlík.
Během příprav i realizace byl inspirací
„Jsme velmi rádi, že nám osud přihrál do cesty Jana Nešněru. Jeho nadšení pro vojenskou historii pro nás bylo obrovskou pomocí a inspirací během příprav i realizace expozice,“ konstatoval plukovník gšt. Pavel Vobůrka, ředitel Agentury profesního rozvoje a podpory aktivit.
Završením programu dne bylo ocenění těch, kteří aktivně spolupracovali na přípravě výstavy i těch, kteří dlouhodobě spolupracují s archivem Komorního Hrádku. Plukovník gšt. Vobůrka udělil několik pamětních medailí Komorního Hrádku, jednu z nich právě Janu Nešněrovi. Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Jan Kaše udělil podplukovníkovi ve výslužbě Peteru Rusnákovi Medaili generála Stanislava Čečka za udržování a šíření vojenských i nevojenských tradic České republiky.
Převzato z army.cz