27. 8. 2019
Autor: Miroslav Šindelář
V pondělí 26. srpna se v Praze konalo vzpomínkové setkání u příležitosti 75. výročí povstání na Slovensku, a to za účasti ředitele odboru pro válečné veterány MO plukovníka gšt. Eduarda Stehlíka a a ředitele Krajského vojenského velitelství hl. město Praha plukovníka gšt. Mariána Margaie, který zastupoval Generální štáb AČR. V sále byli přítomni také veteráni 2. světové války.
Na akci pořádanou Českým svazem bojovníků za svobodu přijali pozvání také velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss, přidělenec obrany SR v České republice generálmajor Miroslav Kocián a další domácí i zahraniční hosté. Účastníci setkání se nejprve sešli na pietních aktech u Pomníku padlých československých zahraničních letců ve II. světové válce na pražském náměstí Svobody a poté u Pomníku padlých československých zahraničních vojáků ve II. světové válce na Vítězném náměstí. Následovalo slavnostní shromáždění v hlavním sále Ministerstva obrany ČR.
Na něm s úvodním slovem vystoupil plukovník gšt. Eduard Stehlík, jenž se s účastníky v sále podělil o své osobní vzpomínky na setkání s hrdiny, kteří svůj život spojili se Slovenským národním povstáním – legendárním velitelem stíhacího pluku, pozdějším generálem Františkem Fajtlem a Jánem Kuklišem. Ten byl v době SNP velitelem obrněného vlaku se jménem T. G. Masaryka.
„Slovenské národní povstání si dnes můžeme připomínat právě díky takovýmto hrdinům. Patřili mezi ně velitelé i prostí vojáci či partyzáni. V uplynulých letech se na mnohé z nich z nejrůznějších důvodů pozapomnělo. Povstání na Slovensku bylo, dle mého osobního názoru, československým bojem za náš společný stát. Nikdy nezapomínejme na ty mimořádné lidi, kteří v těchto bojích obstáli,“ řekl plukovník Stehlík.
Velvyslanec Peter Weiss zase připomněl, že Slovenské národní povstání patřilo svým rozsahem k jedněm z největších povstání v Evropě, a i když bylo potlačeno, zcela určitě přispělo k dalšímu postupu antifašistických sil. Spolu se Slováky v něm bojovali příslušníci 34 národů a bojovníci na sebe vázali velkou sílu německých vojsk.
„Povstání bylo také rozhodným vystoupením proti domácímu klerofašistickému režimu. Povstalecké Slovensko odmítlo zlo a zařadilo se po bok zemí, které vyznávají demokracii a svobodu,“ podtrhl velvyslanec Slovenské republiky, jenž také vyzvedl roli dvou tisíc českých dobrovolníků, kteří se aktivně SNP zúčastnili.
Převzato z army.cz