„Obavy šly stranou, testovaní s námi maximálně spolupracují,“ říká člen odběrového týmu

Autor: kapitán Martin Ogořalek

Od 9. dubna působí v Moravskoslezském kraji mobilní týmy, které zajišťují odběr vzorků pro chytrou karanténu. Vojáky z Chrudimi a Pardubic včera vystřídali jejich kolegové z útvarů v Přáslavicích, Lipníku nad Bečvou a Olomouci.

V celkem pěti týmech je vždy jeden zdravotník a jeden řidič. „Krajská hygienická stanice je hlavní centrálou. Veškeré informace putují dále zdravotní záchranné službě, ti kontaktují nás a předávají nám seznam osob s adresami. Naplánujeme si trasu a postupně jezdíme k lidem odebírat vzorky,“ popsal postup velitel jednoho z odběrových týmů nadrotmistr Václav Hrdina, příslušník 43. výsadkového praporu Chrudim.

Jen za uplynulou sobotu zajistil jeden z týmů odběr ve dvaceti domácnostech po celém kraji. „Ze začátku byli někteří lidé zdrženliví, měli strach ze svého okolí, především sousedů. Nyní je systém zaběhnutý, mediálně známý, takže obavy již šly stranou a testovaní lidé nám poskytují maximální spolupráci. To je pro nás další zkušenost,“ sdělil Václav Hrdina, dvaačtyřicetiletý výsadkář a účastník čtyř zahraničních operací.

Celkem působí v Moravskoslezském kraji přes 160 vojáků

Kromě deseti členů mobilních odběrových týmů pro chytrou karanténu zabezpečuje patnáct vojáků chod Alzheimercentra v Ostravě, dva zdravotníci z 53. pluku průzkumu a elektronického boje Opava působí v havířovské nemocnici a šest studentů brněnské Univerzity obrany posílilo krajskou hygienickou stanici, kde plní roli operátorů. „Další jsou vyčlenění k plnění úkolů Policie České republiky při ochraně státních hranic. Celkem je tedy v Moravskoslezském kraji nasazeno více než 160 příslušníků Armády ČR, přičemž zázemí a podporu jim poskytujeme my,“ uvedl ředitel KVV Ostrava plukovník Jaroslav Medek.

Převzato z army.cz