13. 5. 2020
Autor: Michal Voska
Premiér Andrej Babiš dnes zavítal na Ministerstvo obrany. Návštěvou chtěl především poděkovat vojákům za pomoc v boji s koronavirem a zároveň je podpořit. Na tiskové konferenci po jednání zaznělo ještě jedno hlavní sdělení: Modernizace musí pokračovat. Smlouva na nová bojová vozidla pěchoty by měla být podepsána do konce roku.
Podle ministra obrany Lubomíra Metnara se vojáci musí co nejdříve zbavit zastaralé ruské techniky. Znovu upozornil, že se nesmí opakovat scénář předchozích krizí, kdy česká armáda pomáhala, kde bylo třeba, přesto byla první na řadě, když došlo ke škrtům v rozpočtu. „Modernizace proto musí pokračovat. Armáda nová bojová vozidla pěchoty potřebuje,“ zdůraznil.
I další nákupy musí podle něj „běžet“ dál. Jedním z příkladů je i dnešní uzavření smlouvy na pořízení balistických vest od české společnosti STV Group.
„Osobní ochrana vojáků je pro nás prvořadá. Dnes podepsaná smlouva pokryje potřeby armády v této oblasti na následujících pět let,“ uvedl ministr obrany.
Jedná se o rámcovou smlouvu, která v letech 2020-2025 umožní resortu objednat až 46 988 balistických vest v maximálním finančním objemu 1,67 miliard korun včetně DPH. Společnost STV Group uspěla v zadávacím řízení vyhlášeném loni v květnu. Armádě dodá vesty ve třech variantách (zelená maskovací, pouštní maskovací a černá pro Vojenskou policii) s nejvyšší balistickou ochranou IV.
Zvýšení armádního rozpočtu
Armádní nákupy podpořil i premiér Andrej Babiš, stejně tak tendenci navyšovat peníze pro obranu i přes značný schodek státního rozpočtu způsobený pandemií koronaviru. „Nemůžeme si dovolit modernizaci armády zastavit. A nemůžeme si dovolit neplnit naše spojenecké závazky,“ zdůraznil předseda vlády.
Pokud se podle něj potvrdí hospodářské prognózy, české výdaje na obranu by mohly v roce 2021 činit 1,46 procenta HDP a překročit tak závazek vůči Severoatlantické alianci, který je 1,4 procenta. S dvouprocentním podílem HDP do roku 2024 vláda stále počítá. Pro armádu by to přitom znamenalo hospodařit s asi 130 miliardovým rozpočtem. V příštím roce by měla obrana dostat 85 miliard korun, letos činí rozpočet 75,5 miliardy.
Resort obrany plní plány modernizace i přes značné komplikace způsobené současnou krizí. V poslední době uzavřel rámcové smlouvy za celkem pět miliard korun. V dubnu byla s Českou zbrojovkou Uherský Brod podepsána rámcová smlouva na dodávku 39 tisíc ručních zbraní za 2,8 miliardy korun. V listopadu loňského roku byla podepsána smlouva se společností Argun na dodávku přes 30 tisíc přileb za 435 milionů korun.
Nová BVP umožní plnit závazky těžké brigády
Číslem jedna co do důležitosti je nyní nákup 210 nových bojových vozidel pěchoty. Podpis smlouvy resort plánuje do konce tohoto roku, přičemž firmy budou osloveny s požadavkem rozložení financování nákupu do šesti let. Tím se podle ministra Metnara uleví armádnímu rozpočtu a vojáci získají tolik potřebnou novou techniku.
Investice vytvoří pracovní místa
Investice do armády se podle ministra obrany Lubomíra Metnara pozitivně odrážejí v růstu HDP, výběru daní a zaměstnanosti. „Například nákup zbraní od České zbrojovky za 2,8 miliardy korun podporuje zaměstnanost a na daňových odvodech znamená návratnost 900 milionů korun. Zapojení domácích firem je klíčové a v případě výzkumu může přinést až dvě miliardy korun do výzkumu a vývoje, přičemž vytvoří práci pro 24 tisíc lidí,“ zdůraznil ministr.
Kromě BVP, zbraní a výstroje resort plánuje nákup 52 děl ráže NATO (155mm), která mají oproti současným dvojnásobný dostřel. S tím souvisí i nový systém řízení palby. Následuje SHORAD, tedy čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu. U všech těchto projektů se podle ministra obrany předpokládá uzavření smluv do konce roku. Ve hře je i nákup nových terénních vozů. Opakované výběrové řízení na nákup 1200 vozů bude vypsáno v létě.
Převzato z army.cz