15. 6. 2020
Autor: major Jakub Šimíček
12. červen 2020 se zapíše do historie české armády. Právě v tento den Češi převzali velení evropským silám v Mali od portugalských kolegů. Češi již v roce 2006 veleli mezinárodní brigádě v Kosovu, nyní ale velí celé misi. Portugalský generál Jõao Boga Ribeiro slavnostně předal prapor mise EUTM Mali českému brigádnímu generálovi Františku Ridzákovi. Po následující půlrok budou Češi velet více než sedmi stovkám evropských vojáků z třiadvaceti zemí a budou muset vytvořit podmínky pro nový mandát mise, který si klade za cíl poskytovat vojenskou pomoc partnerům i mimo Mali.
Ministr obrany Lubomír Metnar považuje převzetí funkce velitele mise českým důstojníkem za významný milník a ocenění vojáků Armády ČR. „Vím, že nejen z hlediska kulturního, ale i geografického, tento úkol není jednoduchý, ale vy, jako perfektní profesionál a tým, který je v Mali s vámi, tento úkol splníte bezezbytku,“ vyjádřil své přesvědčení v telefonátu s generálem Ridzákem, který následoval bezprostředně po slavnostním ceremoniálu.
České republice přinese tato událost podle ministra zvýšení prestiže a pozitivního vnímání u zahraničních partnerů. Pozdravit české vojáky v Mali a detailně se seznámit s jejich prací se Lubomír Metnar chystá v září či říjnu. Původní plán účasti na slavnostním ceremoniálu byl kvůli mimořádné situaci v souvislosti s pandemií koronaviru zrušen.
Ceremoniál v přítomnosti zástupců OSN a EU
Ceremonii provázela přísná bezpečnostní opatření, vždyť slavnostní okamžik si nenechalo ujít celkem dvanáct velvyslanců, deset vojenských přidělenců obrany, delegace při Evropské unii, zástupci malijského ministerstva obrany a generálního štábu, reprezentanti mise Barkhane a společných sil zemí G5 Sahel. Mezi hosty nechyběl ani český velvyslanec v Mali Robert Kopecký.
Slavnostní akt zahájili oba generálové před velitelstvím mise, kde uctili památku vojáků, kteří v misi položili své životy. Poté portugalský generál přivítal všechny hosty v sále a ocenil medailemi vybrané malijské vojáky. Ve své závěrečné řeči vzpomenul na to, jaké výzvy jej ve velení misi provázely. „V těchto posledních minutách jen těžko hledám slova, abych shrnul své dojmy. Vám, mí vojáci děkuji každému zvlášť, za každý den, kdy jsem měl tu nesmírnou čest pracovat s vámi a být vaším velitelem. Vám, Františku, přeji jen to nejlepší v této náročné misi.“
Pak nastal dlouho očekávaný okamžik celé ceremonie, zazněly fanfáry a generál Ribeiro uchopil vlajku mise EUTM Mali a slavnostně, za dlouhého blikání blesků fotoaparátů, ji předal nastávajícímu veliteli mise, generálu Ridzákovi, který ji hrdě převzal. „Vnímám to jako opravdové privilegium, že budu velet této prestižní misi. Je to pro mě i naši zemi velká čest,“ uzavřel svůj projev generál Ridzák. Třešinkou na dortu byl místní pěvecký sbor, který na konec ceremonie zazpíval malijskou a evropskou hymnu.
Místo potřesení rukou si ťukli lokty
Generálové si na počest vzájemně zasalutovali. Namísto potřesení rukou si velitelé takzvaně ťukli lokty. V misi stále platí přísná hygienická opatření kvůli nemoci Covid-19. Pandemie totiž ovlivnila fungování i této mise, jako běžný život všude ve světě. Výcvik Malijců je teď prozatím pozastavený, personál mise se musel také na čas zredukovat. Jedná se o dočasné opatření, jakmile to bude možné, plný výcvik se znovu obnoví a vojáci se z Evropy zase vrátí. Probíhá pouze poradenství a mentoring tamějšího ministerstva obrany a generálního štábu.
Češi budou muset hlavně navázat na jejich předchůdce a zachovat kontinuitu mise. Dále se soustředí na přípravu malijských jednotek před nasazením do operací a budou zvyšovat schopnosti malijské armády v oblasti výcviku a vzdělávání – to znamená, aby Malijci byli sami schopni cvičit své vojáky. V neposlední řadě, s ohledem na nový, čtyřletý mandát, začnou cvičit a připravovat jednotky států G5 Sahel s prioritou Burkina Faso a Nigeru, dále pak Čadu, a Mauritánie. Rozloha těchto pěti zemí odpovídá zhruba polovině rozlohy USA. Význam evropské výcvikové mise Mali tak začíná v západoafrickém regionu značně narůstat.
Jádro výcvikové misi v Mali tvoří čtyřicet Čechů. Nejedná se jen o vojáky, v misi působí i tři civilní odborníci – politický poradce, poradkyně pro lidská práva a genderové záležitosti a soudní znalec v oboru francouzského jazyka. Vojáci, kteří budou sloužit na velitelství, byli vybráni z útvarů napříč celou armádou. Členy týmu jsou například zdravotníci, vojenský lékař, vojenský veterinář, specialisté na výcvik, právník, finanční specialista nebo tiskový mluvčí. V týmu je celkem sedmnáct důstojníků, kteří ovládají anglický i francouzský jazyk. Ve velení mise jsou celkem tři ženy.
Hlavními úkolem celé mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády tak, aby byla v budoucnu schopna samostatně čelit útokům ozbrojených teroristických skupin a zajistit suverenitu a teritoriální integritu země. Má rovněž podpořit výstavbu nedávno vytvořených Společných sil zemí G5 Sahel.
Mise EU v Mali je nebojová, zaměřená na výcvik, vzdělávání a poradenství. Cvičí vojáky ozbrojených sil, kteří jsou pod kontrolou legitimní malijské vlády. Je rozmístěná v jihozápadní části Mali. Letos Rada Evropské unie popáté prodloužila mise, a to až do roku 2024. Rozšířila její mandát a navýšila počty personálu i rozpočet. Mise tak bude moci, prostřednictvím vojenského poradenství, výcviku a odborného vedení, poskytovat vojenskou pomoc nejen po celém území Mali, ale i v ostatních státech skupiny G5 Sahel, s prioritou pro Burkina Faso a Niger.