24. 8. 2020
Autor: redakce army.cz
Dvaapadesáté výročí a oběti okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy si dnes před budovou Českého rozhlasu připomněla veřejnost i vysocí představitelé státu. Resort obrany reprezentovali náměstek ministra obrany Vladimír Müller a poradkyně náčelníka Generálního štábu AČR brigádní generálka Lenka Šmerdová.
Pietní akt se uskutečnil na místě, odkud se lidé o vpádu vojsk na suverénní území tehdejšího Československa dozvídali. V 07:30 hodin 21. srpna 1968 obklíčily sovětské tanky okolí budovy rozhlasu na Vinohradské třídě. Střety stály život 17 lidí, celkem si invaze do konce roku vyžádala 137 mrtvých.
Smuteční věnce a kytice dnes k místu, které tyto tragické události připomíná, položili předseda Senátu Miloš Vystrčil, místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala, místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová či vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Památku obětí okupace uctil slovenský velvyslanec v ČR Peter Weiss, přítomna byla i zhruba třicítka pamětníků srpnových událostí.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil v projevu ocenil ty, kteří se ani po událostech srpna 1968 nenechali zlomit a kladli odpor: „Byli tu hrdinové, kteří se nevzdali svobody, nenechali zlomit svůj charakter kvůli svým ambicím, dětem, tomu, že měli strach. Ale bojovali, nevzdali se, neutekli. Za to jim chci poděkovat.“ Vystrčil zmínil i současnou situaci v Bělorusku. „Když někomu kolem nás hrozí to samé, co nás potkalo v roce 1968, nemůžeme proti tomu být lhostejní,“ vyzval.
Do tehdejší operace s názvem Dunaj se zapojilo pět socialistických zemí Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem. Invaze se odmítly zúčastnit Albánie a Rumunsko. Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 sebrala Československu naději, že socialismus může mít lidskou tvář.
Převzato z army.cz