19. 9. 2021
Autor: Michal Voska
Tento víkend přinesl skvělou podívanou pro milovníky letectví a vojenské techniky. Oproti předešlému ročníku letiště Leoše Janáčka v Ostravě opět ožilo nadšeným aplausem desetitisíců diváků, na které čekala nezapomenutelná podívaná nejen techniky Armády České republiky, ale i našich aliančních partnerů. Jde o jednu z mála letošních akcí tohoto typu v Evropě, která byla přístupná veřejnosti.
V předvečer Dnů NATO se v pátek v hotelu Clarion uskutečnila obranně-technologická konference, pořádaná Ministerstvem obrany ČR a sdružením Jagello 2000. Tématem byla především debata o roli a dopadech nastupujících a přelomových technologií v oblasti obrany, a to rozvoj vesmírných technologií, umělé inteligence, kybernetiky či kvantových technologií.
Speciálním partnerským státem letošního ročníku je Švédsko
Během zahájení se návštěvníkům s projevy představili předseda vlády Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, druhováleční veteráni Emil Boček a Miloslav Masopust a řada dalších, významných hostů, včetně zahraničních delegací a ministrů obrany Slovinska, Švédska a Slovenska. Partnerským státem letošního ročníku se stalo Švédsko, které přineslo do Ostravy ukázku historie tamního letectva, ale i nejnovější techniky v podobě poslední generace letounů Gripen.
„Vážení příznivci letecké techniky a armády, na rozdíl od loňska může být mošnovské letiště alespoň zčásti zaplněné diváky. Největší letecká show ve střední Evropě si to bezesporu zaslouží. Kromě leteckých ukázek na vás čeká i modernizační koutek, ve kterém se můžete přesvědčit, že jsme naplno začali budovat armádu 21. století. Uvidíte rozdíl mezi starší technikou a tou, kterou potřebujeme a budeme používat. Děláme vše pro to, abychom patřili ke spolehlivým a skvěle připraveným aliančním partnerům,“ uvedl v projevu ministr obrany Lubomír Metnar.
Úzká spolupráce s Izraelem
Jako překvapení byl pro návštěvníky události připraven společný seskok tří desítek českých, slovenských a izraelských vojáků z transportního letounu CASA. „Symbolický význam této ukázky má hluboké, historické souvislosti. Navazujeme na spolupráci z roku 1948, kdy tehdejší Československo mladému izraelskému státu poskytovalo materiální pomoc a na svém území provádělo výcvik izraelských specialistů, pilotů a výsadkářů,“ uvedl premiér Andrej Babiš.
„Rád bych poděkoval vojákům, ale i organizátorům letošního ročníku Dnů NATO. Ukazujeme zde, kam se posunula výzbroj a modernizace armády v podobě porovnání současné, ale i budoucí techniky," zmínil armádní generál Aleš Opata.
Ukázka budoucnosti
Atraktivní podívanou byly moderními technologiemi nabité stroje F-35A Lightning II a MQ-9 Reaper. Ty na statických ukázkách doplnil konvertoplán CV-22 Osprey a obří transportní letoun C-5M Super Galaxy či vrtulníky AH-64D Apache, UH-1Y Venom a AH-1Z Viper. K vidění na zemi i ve vzduchu byl i německý transportní stroj A400M Atlas. Historický prvek v dynamické ukázce přinesl legendární transportní letoun z druhé světové války – C-47 Dakota.
V dynamických ukázkách se představily stíhací letouny F-16 z týmu Zeus Demo a SoloTurk, ale také Gripeny Armády České republiky, Maďarska a Švédska. Vzhledem k významné podpoře ze strany Švédska, které se stalo partnerským státem, se ukázali historičtí předchůdci Gripenu. Pro milovníky vrtulníků byla k vidění celá řada rozličné techniky, belgická AW109, švýcarská Super Puma i stroje AČR, tedy Mi-171Š, MI24/35, PZL Sokol, či slovenský UH-60 BlackHawk nebo německý EC-135. Poprvé se v Ostravě v dynamické ukázce představil letoun L-39NG a A-330 MRTT.
Řadu bojových ukázek, ale i ukázek schopností a dovedností techniky představila 7. mechanizovaná brigáda. Divácky atraktivní podívaná v podobě tanku T-72M4CZ a jeho schopností doplnila i řada bojových vozidel pěchoty BVP-2, včetně záchranářských verzí. Dynamická ukázka představila útok na postavení nepřítele, jeho eliminaci, ovládnutí perimetru, ale i zabezpečení odvozu raněných. Letošní ročník představil i porovnání staré a novodobé techniky, ke které se vrátíme v příštím týdnu v článku věnujícímu se modernizaci AČR.
Převzato z army.cz