22. 12. 2021
utor: redakce (ob)
Téměř hodinu dnes (21. 12. 2021) v Lánech hovořili prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman a ministryně obrany Jana Černochová s veliteli českých jednotek v zahraničních operacích. Prostřednictvím videopřenosu se spojili s vojáky v Mali, na Sinaji, Golanských výšinách a v Litvě. Všem popřáli pokud možno klidné svátky a situaci v misích probrali.
Spolu s prezidentem a ministryní byli rozhovorům s vojáky přítomni také náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata, generálporučík Jan Kaše, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky a generálporučík Josef Kopecký, velitel Velitelství pro operace.
První telefonát proběhl se zástupcem velitele EUTM plukovníkem gšt. Martinem Janatkou. Češi působí v Mali od roku 2013, vloni zde sedm měsíců veleli silám výcvikové mise EU, což si znovu zopakují ve druhé polovině roku 2022. V současné době zde působí 88 vojáků z toho tři ženy, převážně ze 71. mechanizovaného praporu.
Prezident Miloš Zeman a ministryně Jana Černochová poté hovořili s podplukovníkem Jindřichem Dědákem, velitelem českého kontingentu v misi MFO na Sinaji (Multinational Force nad Observers) a podplukovníkem Radkem Rohožkou, velitelem 7. skupiny AČR v misi UNDOF.
Poslední rozhovor byl s majorem Romanem Dvořákem, velitelem Úkolového uskupení AČR GBAD v Litvě, kde aktuálně působí 130 vojáků včetně tří žen.
Kromě tohoto státu jsou Češi nasazeni také v Lotyšsku, v obou případech v rámci mise alianční předsunuté přítomnosti eFP (enhanced Forward Presence).
Mali
- EUTM: Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijských ozbrojených sil tak, aby byly efektivně schopny čelit útokům islamistických radikálů, snížit kriminální aktivity v regionu a eliminovat migraci v oblasti Sahel.
- Další čeští vojáci slouží v této západoafrické zemi pod hlavičkou mezinárodního uskupení Takuba, ve které se pod francouzským velením speciální síly zapojily především do výcviku malijských bezpečnostních složek, čtyři důstojníci pak slouží na pozicích mezinárodního štábu mise OSN MINUSMA.
MFO Sinaj
- Na Sinaji je v pořadí už 20. letecká jednotka čítá 15 osob plus 3 osoby ve velení mise MFO. Jejich úkolem je s letounem CASA C-295M monitorovat situaci v prostoru operace společně s mezinárodními pozorovateli na palubě letounu a zajišťovat přepravu osob a materiálu ve prospěch mise MFO.
UNDOF Golanské výšiny
- Mise UNDOF (United Nations Disengagement Observer Force) byla ustanovena rezolucí Rady bezpečnosti OSN jako prostředek k udržení míru mezi Izraelem a Sýrií už v roce 1974. Od srpna 2021 plní úkoly mise 7. skupina čtyř českých vojáků, kteří působí na velitelství mise v CAMP FAOUAR na syrské straně separačního území.
eFP Pobaltí
- Od července 2021 působí v Litvě úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany tzv. GBAD. Hlavní síly jednotky tvoří vojáci z 252. protiletadlového raketového oddílu, které jsou doplněné o příslušníky ze strakonického pluku a specialisty z útvarů Armády ČR. Strakonický 25. protiletadlový raketový pluk „Tobrucký“ historicky poprvé vyčlenil samostatné úkolové uskupení do zahraniční operace. Hlavní bojovou sílu tvoří protiletadlová raketová baterie, jež je vyzbrojena protiletadlovými raketovými komplety RBS-70.
- V Lotyšsku je od července nasazeno už 7. úkolové uskupení složené převážně z vojáků zesílené pontonové čety 152. ženijního praporu v celkovém počtu do 77 osob. Úkolové uskupení navázalo na předchozí nasazení minometných čet. Českým vojákům zde od roku 2018 velí Kanada.
Převzato z army.cz