Ministryně obrany navštívila leteckou základnu Čáslav a ocenila nejen schopnosti našich stíhačů

Autor: redakce, kapitánka Hana Havrdová

V pátek 28. ledna navštívila ministryně obrany Jana Černochová 21. základnu taktického letectva v Čáslavi. Ministryni Černochovou doprovázel zástupce Náčelníka Generálního štábu – náčelník štábu generálporučík Miroslav Hlaváč a další představitelé velení armády.

V průběhu úvodního briefingu velitel Vzdušných sil generálmajor Petr Mikulenka ministryni představil Vzdušné síly AČR i jednotlivé podřízené prvky. Ministryně ocenila jejich schopnosti. „Ujistila jsem se tady, že máme skutečně skvělé vojáky. Rozhodně nám ukazují na všech misích i tady doma v České republice při cvičeních či průletech, že jsou to profesionálové, na které můžeme být právem hrdí,“ konstatovala ministryně.

Velitel základny, plukovník gšt. Jaroslav Míka, seznámil ministryni s činností a hlavními úkoly základny. Tím stěžejním je ochrana vzdušného prostoru České republiky. Jednak v rámci aliančního pohotovostního systému NATO – NATINAMDS (Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO) s dvojicí letounů JAS-39 Gripen, jednak v případě potřeby dvojicí letounů L-159 ALCA v rámci systému NaPoSy (Národní posilový systém protivzdušné obrany).

V tomto roce přibude další zásadní úkol. „Letos nás čeká sedmé nasazení v misi Air Policing, od dubna do července budeme střežit vzdušný prostor v Pobaltí, tentokrát ze základny Šiauliai v Litvě“, uvedl plukovník Míka.

Nedílnou součástí programu návštěvy ministryně byla aktivace systému ostré hotovosti QRA (Quick Reaction Alert). V rámci systému NATINAMDS drží dvojice letounů JAS-39 Gripen 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce pohotovost. Pokud je vyhlášen signál ke vzletu, musí hotovostní letouny JAS-39 Gripen vzlétnout nejpozději do 15 minut.

Během návštěvy ministryně byl vyhlášen signál k cvičnému vzletu, tzv. Tango Scramble. Signál k ostrému vzletu, tzv. Alpha Scramble, je vyhlašován Mnohonárodním operačním střediskem vzdušných sil  CAOC (Combined Air Operations Centre) v německém Uedemu. Po jeho vyhlášení české gripeny nejčastěji startují k nekomunikujícím letounům či letounům v tísni. Ročně se jedná zhruba do 10 zásahů. „V loňském a předloňském roce, kdy leteckou dopravu ovlivnila pandemie koronaviru, se počet startů snížil zhruba na polovinu,“ dodává plukovník Míka.

Dalším bodem návštěvy byla prohlídka letounů JAS-39 Gripen a L-159ALCA v hangáru H5, kde se technici věnují přímé údržbě a zabezpečují provádění složitých oprav i předepsaných prací.

Na závěr návštěvy ministryně obrany spolu generálporučíkem Hlaváčem, generálmajorem Petrem Mikulenkou a plukovníkem Míkou uctila památku vojáků, kteří zahynuli při výcviku na obranu své vlasti.

Ministryně si také v Čáslavi detailně prohlédla novou pušku pro přesnou střelbu CZ BREN 2 PPS. Těchto zbraní, které ve výzbroji nahradí samonabíjecí odstřelovací pušku SVD Dragunov a SVDN-3 Tiger, armáda do konce roku získá 350. Nyní vybrané jednotky přebírají první desítky kusů.

Převzato z army.cz