2. 2. 2022
Autor: redakce (ob)
Náměstci ministryně obrany a zástupci velení Armády ČR dnes (1. 2. 2022) a zítra přivítají v České republice vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil. Generálporučík Valerij Zalužnyj přijíždí do Prahy v době napjatých vztahů s Ruskem a se zástupci resortu obrany bude diskutovat o česko-ukrajinské obranné spolupráci a možnostech další podpory v této vyhrocené situaci. Součástí programu je také podpis darovací smlouvy o bezplatném poskytnutí 4006 kusů dělostřelecké munice ráže 152 mm a ujednání o poskytnutí léčebné péče ukrajinským vojákům.
Česká vláda 26. ledna schválila návrh Ministerstva obrany darovat Ukrajině 4006 kusů dělostřelecké munice ráže 152 mm. Darovací smlouvu, která je součástí návrhu, dnes podepsali náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec a generál Valerij Zalužnyj. Ministerstvo obrany navíc podepsalo ujednání mezi oběma ministerstvy o poskytování léčebné péče ukrajinským ozbrojeným složkám.
„Smlouvy, které jsme dnes podepsali, pomohou Ukrajině posílit její obranné schopnosti a prohloubit spolupráci našich zemí. Věřím, že konkrétní dar munice může být naším přispěním k postupné deeskalaci situace,“ sdělil Daniel Blažkovec.
Rýsují se další možnosti pomoci
Podle náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jana Havránka nyní česká strana hledá další možnosti, jak Ukrajině pomoci. „Bude-li potřeba, jsme připraveni jednat s našimi partnery o dalších formách podpory v této obtížné situaci,“ potvrdil. Současně zopakoval, že Česká republika situaci na ukrajinských hranicích dlouhodobě sleduje a že vláda ČR jednoznačně stojí o globální stabilitu a podporuje zmírnění současného napětí ve vztazích s Ruskem. „Chceme mírový a korektní vztah s Ruskem, ale zároveň musíme být připraveni na všechny možnosti,“ uvedl s tím, že podle něj každý suverénní stát má plné právo rozhodnout o své zahraničně politické orientaci a Rusko ani žádný jiný stát toto nemůže rozporovat. Zároveň podpořil nezávislost, suverenitu a teritoriální integritu Ukrajiny.
Nabídka poskytnutí léčby příslušníkům ozbrojených sil partnerských států není novinkou. Program byl v rámci resortu obrany ČR vytvořen už v roce 2016 a měl umožnit léčení a rehabilitaci až třiceti zraněných vojáků ročně ve vojenských nemocnicích a přidružených rehabilitačních zařízeních. V souvislosti s bezpečnostní situací byl zprvu zaměřen na raněné právě z Ukrajiny a iráckého Kurdistánu s tím, že v budoucnu je možné jej rozšířit i na další oblasti. Ukrajina projevila o program zájem v roce 2019, o rok později byly dohodnuty podmínky, které stanovuje dnes podepsaná mezinárodní smlouva.
Převzato z army.cz