22. 3. 2022
Autor: redakce (ob), foto: archiv kpt. Z. Lapáčkové
Kapitánka Zdeňka Lapáčková už podruhé velela stanovému táboru pro americké vojáky, kteří se přes ČR přesouvali na Slovensko. „Každý takový úkol nejen mě, ale i mé kolegy obohatí. V praxi si totiž ověříme naše schopnosti a díky novým zkušenostem se posuneme dál,“ říká. Rančířovským táborem prošla v únoru téměř tisícovka příslušníků amerických jednotek s téměř 500 kusy techniky.
Výstavba stanového tábora zabrala vojákům praporu podpory nasaditelných sil Rakovník čtyři dny. Na ploše 10 tisíc metrů čtverečních vyrostlo celkem 38 stanů s ubytovací kapacitou až 400 vojáků , jídelní stany, hygienické zázemí, polní ošetřovna, stany pro izolaci, rozlehlé parkoviště a místo pro doplnění pohonných hmot. Američtí vojáci se přes Českou republiku přesouvali na Slovensko kvůli cvičení Saber Strike 2022 v druhé polovině února, poslední jednotky dnes ČR opouštějí.
Kromě silného větru, který letos na Vysočině řádil obzvlášť s velkou intenzitou, stanový tábor nepostihla žádná nepříjemnost. Sama Zdeňka Lapáčková říká, že díky předchozím zkušenostem už vše probíhalo plynuleji. „Před rokem jsem kempu velela poprvé a spousta věcí pro mě byla nová. S poskytováním HNS (Host Nation Support – poskytování podpory hostitelskou zemí) jsem neměla praktické zkušenosti. Nevěděla jsem, co se ode mě očekává, jak má tábor vypadat, ani jak probíhají vlastní přesuny koaličních jednotek,“ popsala. Letos už velitelka 1. roty podpory rakovnického praporu přesně věděla, do čeho takzvaně jde a co se od ní očekává.
Snadněji podle ní probíhala komunikace s americkým velením i výstavba tábora, za níž zodpovídal primárně prapor podpory. „Vloni jsme ještě nebyli vybaveni materiálem a technikou na potřebné úrovni, většinu materiálu a techniky nám proto zapůjčil 14. pluk logistické podpory,“ upozornila Lapáčková.
Americké jednotky v Rančířově využívaly během pobytu především stany, kde si jejich vojáci po náročném přesunu mohli odpočinout, a hygienické zázemí. Dotankování techniky a stravování si zajišťovali sami. „Američané si chválili hlavně komfort, který jsme jim poskytli. S ohledem na vyčerpávající noční přesuny oceňovali zejména teplo ve stanech a horkou vodu ve sprchách,“ sdělila kapitánka Lapáčková a prozradila i, kolik zde bylo vypito za více než měsíc šálků kávy a čaje: téměř 14 tisíc.
- Prapor podpory nasaditelných sil Rakovník
Počátkem tohoto roku dosáhl prapor počátečních operačních schopností, což v praxi znamená, že umí denně ubytovat a stravovat až 500 osob, zaparkovat a dotankovat až 200 vozidel, případně asistovat u drobných oprav. To padá hlavně na bedra 1. roty podpory, které velí současná velitelka rančířovského tábora kapitánka Zdeňka Lapáčková. V dalších letech se budou schopnosti praporu navyšovat až do roku 2025, kdy by měl být plně připraven plnit závazky Aliance v celém spektru logistických činností. Plných operačních schopností dosáhne 1. ledna 2025. Znamená to, že prapor bude kromě poskytování služby podpory hostitelskou zemí schopen tvořit a obsluhovat plnohodnotné Centrum podpory konvojů na území ČR nebo v zahraničí. Dále pak vytvořit a obsluhovat prostor přijetí, soustředění a přípravy personálu a techniky před přesunem do cílových destinací včetně skladování majetku v kontejnerech i mimo kontejnery. Prapor stále přijímá nové uchazeče.
Převzato z army.cz