Strategické konzultace v oblasti obranné spolupráce

Autor: Martina PETROVIČOVÁ

Dne 25. března 2022 proběhl v Praze v prostorách Ministerstva obrany strategický dialog mezi ministerstvy obrany České republiky a USA, tzv. High Level Defense Group (HLDG). Jedná se o pravidelné strategické konzultace v oblasti obranné spolupráce, které probíhají mezi ministerstvy obrany obou zemí. Českou republiku na jednání zastupoval náměstek pro řízení Sekce obranné politiky a strategie MO ČR Jan Havránek. Na americké straně jednání vedl Spencer Boyer, zástupce náměstkyně MO USA pro Evropu a NATO.

Obranná spolupráce s USA představuje dlouhodobě jednu z priorit obranné politiky a zahraniční spolupráce Ministerstva obrany České republiky. Ačkoliv se zástupci rezortů obrany pravidelně setkávají na různých úrovních, jednání HLDG umožňují detailněji projednat celou šíři obranné spolupráce obou zemí včetně stanovení cílů jejího rozvoje v následujícím období. Jsou současně příležitostí, jak prodiskutovat aktuální otázky mezinárodní bezpečnosti.

Stěžejním tématem schůzky byla válka na Ukrajině a aktuální vývoj na půdě NATO. „USA si váží jasné pozice České republiky k Rusku a oceňují její pevný postoj vůči ruské agresi a dezinformacím,“ uvedl americký náměstek obrany Spencer Boyer. Klíčovou výzvou bude podle obou zemí promítnout dopady aktuální situace na mezinárodní bezpečnost do připravované Strategické koncepce NATO. „Bezpečnostní prostředí se radikálně změnilo. Musíme tomu přizpůsobit naši strategii, kterou prosazujeme v NATO, Evropské unii nebo ve spolupráci s nejbližšími spojenci jako jsou Spojené státy,“ konstatoval rovněž náměstek Jan Havránek.

USA vítají plán české vlády dosáhnout hranice výdajů na obranu ve výši 2 % HDP a připomínají, že spravedlivé sdílení břemene je základ silného transatlantického spojenectví, které je nadále pilířem bezpečnosti a obrany z pohledu Evropy i USA. Náměstek Havránek zdůraznil, že Česká republika přispívá k fungování Aliance nejen formou navyšování výdajů na obranu a s tím spojeným rozvojem vlastních obranných schopností, ale i významným příspěvkem do aliančních misí a iniciativ, například v Litvě, Lotyšsku nebo nově na Slovensku, a také podporou partnerů a kandidátů na členství v NATO. Americká strana mezinárodní působení České republiky dlouhodobě oceňuje.

Během strategického dialogu diskutovaly obě delegace také aktuální vývoj bezpečnostního prostředí, od vnímání velmocí jako je Čína až po vývoj v konfliktních oblastech, včetně např. Blízkého východu či Sahelu. Potvrdilo se, že Česká republika a USA v mnohém sdílejí vnímání bezpečnostního prostředí, včetně hrozby mezinárodního terorismu. Důležitým tématem byl vývoj v oblasti nových domén, kde se oběma zemím otevírají možnosti spolupráce. USA ocenily aktivní přístup České republiky k identifikaci a řešení kybernetických a hybridních hrozeb a vyjádřily zájem rozvíjet spolupráci v této oblasti.

Jednání se zúčastnili rovněž příslušníci AČR a Evropského velitelství sil USA (EUCOM), stejně jako zástupci Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Převzato z army.cz